W wieku 94 zmarła aktorka Anna Lutosławska-Jaworska. Przez wiele lata występowała m.in. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego i w Teatrze Ludowym w Krakowie. Wykładała również w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Informacje o śmierci artystki potwierdził mecenas Stanisław Kłys, który współpracował z nią podczas konkursów sztuki wymowy organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie. Aktorka zmarła w poniedziałek.

Na scenie zadebiutowała w 1945 roku

Anna Lutosławska-Jaworska (z domu Redlich) urodziła się 16 lipca 1928 r. w Krakowie. Jako aktorka zadebiutowała 1 maja 1945 roku występując w przedstawieniu "Beksa" Marii Biliżanki.

W swojej karierze teatralnej wcieliła się w ponad sto postaci. Grała w teatrach w Krakowie i Wrocławiu, wystąpiła także w kilkudziesięciu spektaklach Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia. Była wykładowczynią w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (Akademia Sztuk Teatralnych) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Za swoją pracę była wielokrotnie nagradzana, m.in. Złotą Odznaką za zasługi dla miasta Krakowa, Odznaką Budowniczego Nowej Huty, Nagrodą ministra Kultury i Sztuki na XIII Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt (za rolę Roży Żabczyńskiej w spektaklu "Cudzoziemka"), Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą im. Ireny Solskiej czy nadanym przez Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za zasługi dla przemian demokratycznych i transformacji ustrojowej w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej".

Karierę aktorską zakończyła w 1981 roku

W 1981 r. przerwała pracę aktorki i wyjechała ze swoim drugim mężem Michałem Jaworskim, inżynierem, do Algierii, gdzie zajęła się malarstwem i fotografią.

W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski nadał jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla przemian demokratycznych i transformacji ustrojowej w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

W 2014 r. jej twórczość doceniono Nagrodą im. Ireny Solskiej, ustanowioną przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, za wkład w rozwój sztuk aktorskich.