W najbliższym czasie poznamy decyzję w sprawie ewentualnego uruchomienia w Polsce akceleratora technologicznego w ramach programu DIANA – podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. O realizację programu w Małopolsce stara się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Krakowski Park Technologiczny.

"W najbliższym czasie ogłoszona ma zostać decyzja dotycząca ew. uruchomienia w Polsce akceleratora technologicznego w ramach programu DIANA #NATO" - podało BBN na portalu X.

Biuro poinformowało, że podczas wizyty w Londynie szef BBN Jacek Siewiera rozmawiał z dyrektorem programu DIANA NATO prof. Deephem Chana o rosnących możliwościach inwestowania w Polsce w rozwój nowych technologii i wykorzystywaniu ich w sektorze bezpieczeństwa.

Jak czytamy na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju, celem akceleratora DIANA tworzonego przez NATO jest połączenie najzdolniejszych naukowców, innowatorów oraz start-upów pracujących nad nowymi, przełomowymi rozwiązaniami "głębokich technologii" (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego.

12 akceleratorów w krajach NATO

We wrześniu ubiegłego roku Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Krakowski Park Technologiczny poinformowały, że starają się o utworzenie w Krakowie oddziału Akceleratora Innowacji Obronnych NATO.

W tym przypadku oddział Akceleratora to nie fizycznie zbudowany od podstaw budynek, tylko program akceleracyjny, który byłby realizowany przez konsorcjum AGH i KPT.

Akcelerator Innowacji Obronnych NATO (DIANA - Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) obejmuje obecnie 12 akceleratorów w innych krajach NATO, i przeszło 90 centrów testowych DIANA.

W obszarze zainteresowań DIANA znajdują się przełomowe, nowe projekty, do których zaliczają się m.in. sztuczna inteligencja, przetwarzanie dużych zbiorów danych (big data), technologie kwantowe i autonomiczne, biotechnologia oraz nowoczesne materiały.