Prezydent Andrzej Duda ogłosił datę wyborów do Sejmu i Senatu. 15 października 2023 roku Polacy pójdą do urn, żeby wybrać nowy parlament. Wraz z ogłoszeniem daty wyborów poznaliśmy harmonogram z terminami na rejestrację komitetów wyborczych, zgłaszanie kandydatów czy zbiórkę podpisów.

Zgodnie z Konstytucją RP, wybory parlamentarne prezydent musi ogłosić nie później niż 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Andrzej Duda miał na to czas do 14 sierpnia.

Polacy 15 października wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Po wyborach prezydent wyznacza datę pierwszego posiedzenia nowego Sejmu oraz desygnuje kandydata na premiera.

Startuje kampania wyborcza

We wtorek 8 sierpnia prezydent podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów i rozpoczęciu kampanii wyborczej. Tego samego dnia opublikowano dokument w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Po tej publikacji może formalnie wystartować kampania wyborcza. Pierwszą czynnością wyborczą jest rejestracja komitetów w Państwowej Komisji Wyborczej. Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Żeby wejść do Sejmu, komitety wyborcze partii i wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy, natomiast prób wyborczy dla koalicji wynosi 8 proc. w skali kraju.

Wracają też sądy w trybie wyborczym, które rozstrzygają spory między kandydatami i mają na to jedynie 24 godziny.

Kto dostanie pieniądze na kampanię?

Subwencja z budżetu państwa przysługuje tylko partiom politycznym. Nie otrzymają jej komitety wyborcze wyborców. Subwencja udzielona koalicji dzielona jest na rzecz partii wchodzących w jej skład w proporcjach, jakie zostały określone w umowie koalicyjnej.

Wszystkim komitetom przysługuje jednorazowa dotacja podmiotowa za każdy uzyskany mandat.

Rejestracja i co dalej?

Po rejestracji komitet wyborczy może rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, pod listą kandydatów na posłów powinno znaleźć się co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkujących w danym okręgu wyborczym.

Zgłoszenie kandydata na senatora powinno zostać poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu.

Miesiąc przed terminem wyborów do publicznej wiadomości zostanie podana informacja o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych. Wtedy też pojawi się obwieszczenie o możliwości głosowania korespondencyjnego oraz przez pełnomocnika dla osób z niepełnosprawnościami.

Już kilka dni później wiadomość o lokalizacjach komisji wyborczych otrzymają Polacy mieszkający za granicą.

Kampania wyborcza zakończy się 24 godziny przed dniem głosowania, więc 13 października o 24.00.