Wiemy już, którzy kandydaci będą otwierać listy wyborcze największych partii i koalicji w Warszawie. W Porannej rozmowie w RMF FM Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zdradziła, że Trzecia Droga w stolicy stawia na Michała Kobosko.

Dopytywana, dlaczego w stolicy nie wystartuje lider Polski 2050, odpowiedziała: Nie jest tajemnicą, skąd wystartuje Szymon Hołownia. To jest po prostu miejsce, z którego jest - Białystok.

W jej ocenie bardzo ważne jest, by kandydaci startowali z tych miejsc, z którymi są związani. Takie jest podejście Szymona Hołowni. Ważne jest też zrozumienie, że duże miasta są ważne, ale szala tych wyborów zdecyduje się w średnich, średnio dużych i średnio małych miastach - zaznaczyła.

Pozostałe ugrupowania postawiły na inną strategię - na czele warszawskich list wystawią swoich liderów.

Tradycją jest, że pierwsze miejsce na sejmowej liście wyborczej PiS-u będzie miał nie kto inny jak Jarosław Kaczyński.

Do walki z nim Koalicja Obywatelska wystawia Donalda Tuska.

Otwierającym listę Lewicy będzie Adrian Zandberg.

O miejsce w Sejmie z "jedynki" Konfederacji powalczy Sławomir Metzen.

Wybory 15 października

Prezydent Andrzej Duda we wtorek zarządził wybory do Sejmu i Senatu na 15 października. Tego dnia wieczorem postanowienie prezydenta zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.

Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września.

Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.

Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.

Polacy w jesiennych wyborach wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.