W środę odbyły się trzy ostatnie spotkania Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów, które w ostatnich wyborach zdobyły mandaty w Sejmie. Prezydent rozmawiał z reprezentantami PSL, Polski 2050 Szymona Hołowni, Lewicy i Konfederacji. Szefowa kancelarii Andrzeja Dudy zapowiedziała, że "jutro (czwartek - red.) o godzinie 12.00 prezydent podsumuje przebieg konsultacji".

Jako pierwsi dziś z prezydentem rozmawiali liderzy Trzeciej Drogi. Konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią rozpoczęły się około godziny 11, a zakończyły - przed godziną 12:30.

O godzinie 13 do Pałacu Prezydenckiego przybyli współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty oraz współprzewodniczący Razem Adrian Zandberg i Magdalena Biejat. Spotkanie to zakończyło się po godzinie 14.

Około godz. 15 rozpoczęła się ostatnia tura konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. Konfederację na spotkaniu reprezentowało trzech liderów Konfederacji - prezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak, prezes Nowej Nadziei Sławomir Mentzen, prezes Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun oraz posłowie nowej kadencji Sejmu - Włodzimierz Skalik i Przemysław Wipler. Spotkanie zakończyło się po godzinie 16.

Prezydentowi w konsultacjach towarzyszyli szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, ministrowie Małgorzata Paprocka oraz Wojciech Kolarski, a także szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek.

Trzecia Droga: Powiedzieliśmy jasno, naszym kandydatem na premiera jest Donald Tusk

Wśród opozycyjnej koalicji widać wspólny front. Podobnie jak wczoraj Donald Tusk, tak dziś Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnili prezydenta, że - jak mówili - nie ma się co oglądać na Prawo i Sprawiedliwość, które i tak nie uzbiera sejmowej większości.

Powiedzieliśmy jasno, naszym kandydatem na premiera jest Donald Tusk - zapewnił już po spotkaniu z prezydentem Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Jesteśmy w stanie wyłonić większość parlamentarną, prezydia Sejmu i Senatu oraz powołać premiera. Zapewniliśmy prezydenta, że to jest nasze stabilne stanowisko i że jesteśmy zdeterminowani, by uczynić to jak najszybciej - podkreślił lider ludowców.

Prezydent jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie nowego Sejmu prawdopodobnie w ostatnim momencie. Powiedział, że nie chce skracać kadencji obecnego Sejmu. Zapewnił nas ponadto, że nie podjął jeszcze decyzji o nominowaniu kandydata na premiera, rozważa wiele opcji - dodał Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 Szymona Hołowni stwierdził, że prezydent Andrzej Duda "chciał zrozumieć, z jakim programem idzie do odpowiedzialności za państwo przyszły polski rząd". Opukując z wielu stron nasz program i sprawdzając, gdzie będziemy mogli współpracować, a parę taki pól w czasie dzisiejszej rozmowy się pojawiło - powiedział.

Wierzymy głęboko, że stanie się to wcześniej, a nie później, że większość parlamentarna, jeżeli dzisiaj się te konsultacje zakończą, będzie potwierdzona już przez wszystkie nasze ugrupowania, za chwilę przez Lewicę. I będziemy mogli spokojnie zacząć realizację naszego programu, bo do tego jesteśmy zdeterminowani i jesteśmy gotowi - zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Dodał, że "jest wciąż ta szansa, żeby ten proces przejmowania odbył się sprawnie i bez zbędnej zwłoki".

Rozmowa dotykała też wielu bardzo szczegółowych aspektów. Byliśmy szczegółowo pytani o plany naszego ugrupowania w kwestiach bezpieczeństwa, energetyki i pozycji Polski w UE. Myślę, że to była dobra rozmowa. Jesteśmy optymistami, że nie będzie ze strony urzędu prezydenta jakiejś obstrukcji. Oczywiście, życie zweryfikuje deklaracje słowne, natomiast mamy dobry fundament. Kluczowe dla pana prezydenta było formalne zapewnienie, że nasze gremia polityczne podjęły decyzję o uczestniczeniu w większości parlamentarnej. Potwierdziliśmy, że tak jest - powiedział lider Polski 2050.

"Niczego nowego się nie dowiedzieliśmy"

Po godzinie 14 zakończyły się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z Włodzimierzem Czarzastym, Robertem Biedroniem z Nowej Lewicy, Magdaleną Biejat, Adrianem Zandbergiem z Razem oraz Wojciechem Koniecznym z PPS i Waldemarem Witkowskim z Unii Pracy

Po konsultacjach odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli Lewicy. Włodzimierz Czarzasty powiedział: "Prawdę powiedziawszy, niczego nowego się nie dowiedzieliśmy".

Myślę, że prezydent coraz bardziej jest przekonany co do tego, że opozycja współpracuje ze sobą i jest spójna w podstawowych dwóch oświadczeniach. I to oświadczenie wszyscy, jak tu jesteśmy, złożyliśmy: po pierwsze jesteśmy przekonani, że opozycja powinna utworzyć wspólny rząd. Po drugie potwierdziliśmy to, że uważamy, iż Donald Tusk powinien dostać nominację do tworzenia nowego rządu - oświadczył współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Zaznaczył, że prezydent dostał jasny sygnał dotyczący tego, jakie jest ich stanowisko. Chcemy tworzyć koalicję, naszym kandydatem jest Donald Tusk. Koniec kropka. Prezydent ma jasność, teraz piłeczka jest po stronie prezydenta - podkreślił.

"Nie poprzemy ani rządu PO, ani rządu PiS-u"

Jako ostatni z prezydentem rozmawiali przedstawiciele Konfederacji. Ugrupowanie reprezentowali - prezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak, prezes Nowej Nadziei Sławomir Mentzen, prezes Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun oraz posłowie nowej kadencji Sejmu - Włodzimierz Skalik i Przemysław Wipler.

Rozmawialiśmy o sytuacji zarówno krajowej jak i zagranicznej. Zadeklarowaliśmy, że - zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami - nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS-u - mówił po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego Sławomir Mentzen.

Zaznaczył, że "naszym interesem jest realizowanie naszego programu, w związku z czym będziemy oczywiście popierać wszystkie ustawy, które uważamy za słuszne, sprzeciwiać się ustawy, które uważamy za szkodliwe - niezależnie od tego, kto te ustawy będzie proponował".

Jak powiedział podczas konferencji prasowej po wyjściu przedstawicieli Konfederacji z Pałacu Prezydenckiego, w trakcie spotkania posłowie elekci z Konfederacji zarówno odpowiadali na pytania "związane z formowaniem się koalicji, jak również sami je zadawali. Pytaliśmy pana prezydenta o jego ocenę sytuacji, w jakiej jest państwo polskie - mówił.

Kiedy podsumowanie konsultacji?

"Zakończyły się konsultacje prezydenta z przedstawicielami wszystkich komitetów wyborczych. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim gościli reprezentanci Trzeciej Drogi, Nowej Lewicy oraz Konfederacji. Spotkania przebiegły w dobrej atmosferze" - napisała na platformie X szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

Podkreśliła, że prezydent zadeklarował otwartość na dialog i współpracę w sprawach najważniejszych dla Polski, ze szczególnym uwzględnieniem swoich zobowiązań wobec wyborców. "Jutro o godzinie 12.00 prezydent podsumuje przebieg konsultacji" - poinformowała.

Scheuring-Wielgus: Idziemy do prezydenta z przekazem, że chcemy stworzyć rząd

Przed spotkaniem z prezydentem, gościem Rozmowy o 7:00 w RMF FM i Radiu RMF24 była posłanka Lewicy, Joanna Scheuring-Wielgus. Jak mówiła, "idziemy do prezydenta z takim przekazem, z jakim wczoraj poszła Komisja Obywatelska, z jakim pójdzie Trzecia Droga".

Będziemy mówić jednym głosem, że chcemy, jako partie jeszcze opozycyjne, które mają większość po wygranych wyborach, stworzyć wspólny rząd i ten rząd będzie ze sobą współpracować. Musi usłyszeć to od nas wszystkich - mówiła rozmówczyni Pawła Balinowskiego.

Konsultacje z PiS-em i PO

We wtorek u prezydenta odbyły się powyborcze konsultacje partii, które wejdą do nowego parlamentu.

Spotkania odbywały się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach. Prezydent zapowiadał, że będzie pytał polityków o ich pomysły na inwestycje, gospodarkę, energetykę i obronność oraz o potencjalnych kandydatów na premiera.

We wtorek w południe jako pierwsi w spotkaniu z prezydentem uczestniczyli przedstawiciele KW Prawo i Sprawiedliwość: premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek. Mateusz Morawiecki jest kandydatem PiS na premiera.

O godz. 14:00 do Pałacu Prezydenckiego przybył szef PO Donald Tusk jako przedstawiciel KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni oraz kandydat opozycji na premiera. Na spotkanie przybyli także: Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Adam Szłapka (Nowoczesna), Urszula Zielińska (Zieloni) oraz Marcin Kierwiński (PO).

W spotkaniu oprócz Andrzeja Dudy uczestniczyła także szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, prezydenccy ministrowie Małgorzata Paprocka i Wojciech Kolarski oraz nowy szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Jak poinformowała na platformie X szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, spotkania z reprezentantami PiS oraz KO przebiegały w dobrej atmosferze.