Władimir Putin mówił na konferencji prasowej, że każdy kraj, który zaatakuje Rosję bronią nuklearną, zostanie zmieciony z powierzchni ziemi. Przekazywał także, że specjalna operacja wojskowa (jak propaganda Rosyjska nazywa atak na Ukrainę), przebiega zgodnie z planem. Skomentował także wczorajszą wymianę więźniów pomiędzy USA i Rosją.

Putin podczas konferencji prasowej mówił, że Rosja nie ma mandatu do przeprowadzenia prewencyjnego pierwszego ataku nuklearnego, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, a jedynie odwetowego. Stwierdził jednak, że "każdy kraj, który zaatakuje Rosję bronią nuklearną, musi się spodziewać, że zostanie zmieciony z powierzchni ziemi".

Przekazał także, że specjalna operacja wojskowa w Ukrainie "przebiega bez problemów". Wszystko z naszej strony jest stabilne. Nie ma tam pytań i problemów dzisiaj - podkreślał.

Zapewniał także, że nie ma przesłanek do organizowania kolejnej mobilizacji w kraju.

Putin rozczarowany słowami Merkel

Putin powiedział, że Rosja prawdopodobnie będzie musiała w przyszłości dojść do porozumienia w sprawie Ukrainy. Podkreślił, że poczuł się zdradzony zerwaniem porozumień mińskich.

Putin powiedział, że Niemcy i Francja, które w 2014 i 2015 roku wynegocjowały porozumienia o zawieszeniu broni w Mińsku między Ukrainą, a wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodniej Ukrainie, zdradziły Rosję i teraz pompują Ukrainę bronią.

W wywiadzie opublikowanym w środę w niemieckim magazynie Zeit była kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że porozumienia mińskie były próbą "dania Ukrainie czasu" na przygotowanie się do obrony.

Przemawiając na konferencji, Putin powiedział, że jest "rozczarowany" słowami Merkel.

Putin o wymianie więźniów

Konferencja prasowa odbyła się dzień po tym, jak USA uwolniły rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta w zamian za amerykańską koszykarkę Brittney Griner w najbardziej głośnej wymianie więźniów między dwoma krajami od lat.

Putina zapytano, czy możliwe są kolejne wymiany.

Tak, wszystko jest możliwe - odpowiedział. Kontakty trwają. Właściwie nigdy nie ustały. Znaleziono kompromis, nie odrzucamy kontynuacji tej pracy w przyszłości - dodał.

Reuters przypomina, że Rosja nadal przetrzymuje Paula Whelana, weterana piechoty morskiej USA, który został skazany za szpiegostwo w 2020 roku w procesie, który - zdaniem amerykańskich dyplomatów - był niesprawiedliwy i nieprzejrzysty.

Agencja informacyjna Interfax - powołując się na prawnika Whelana - poinformowała w czwartek, że trwają rozmowy między Waszyngtonem a Moskwą w sprawie jego uwolnienia.