We wtorek, po raz pierwszy od czerwca 2021 roku, serwisy Google Earth i Google Maps zaktualizowały zdjęcia satelitarne Mariupola. Ogromna część miasta, liczącego przed rosyjską agresją ponad 400 tys. mieszkańców, legła w gruzach podczas oblężenia przez wojska Władimira Putina w pierwszych miesiącach wojny.

Ostatnia aktualizacja zdjęć satelitarnych w serwisach Google Earth i Google Maps pochodziła czerwca 2021 r. i pokazywała wygląd miasta, które stało się jednym z głównych celów rosyjskiej inwazji rozpoczętej 24 lutego 2022 r.

Najnowsze zdjęcia zostały zrobione w różnych momentach inwazji, dlatego w niektórych rejonach miasta widać pożary na skutek walk, a w innych - budowę nowych budynków przez władze okupacyjne. Jednocześnie na zdjęciach nie ma jeszcze np. dzielnicy Newskiej, którą prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził w marcu 2023 roku.

Choć zdjęcia pozwalają zorientować się w skali zniszczeń Mariupola, to nie można na ich podstawie wyciągać wniosków odnośnie obecnej sytuacji w mieście.

Niektóre dzielnice miasta zostały niemal zmiecione z powierzchni ziemi podczas oblężenia prowadzonego przez siły rosyjskie. Setki, jak nie tysiące budynków mieszkalnych zostało zniszczone, podobnie jak szpitale czy sklepy. W wielu miejscach widać kratery po pociskach artyleryjskich.

Teatr Dramatyczny

Na nowych zdjęciach widać m.in. ruiny Donieckiego Akademickiego Obwodowego Teatru Dramatyczny, który został zniszczony 16 marca 2022 roku w wyniku rosyjskiego bombardowania.

Uwagę zwraca napis "Dzieci", który powstał dla oznaczenia teatru jako schronu, w którym podczas walk przebywali mieszkańcy Mariupola.

Agencja Associated Press oszacowała, że na skutek bombardowania i zawalenia się budynku zginęło około 600 cywilów.

Co ważne, zdjęcie z aktualizacji nie jest najnowsze - w grudniu 2022 roku budynek teatru został wyburzony przez rosyjskie siły okupacyjne.

Kolejka po pomoc

W zachodniej części miasta przed wojną funkcjonował supermarket Metro. Po zdobyciu Mariupola przez wojska rosyjskie w budynku otwarto "centrum pomocy" partii Jedna Rosja.

Na zdjęciach z aktualizacji z kwietnia 2023 roku widać ogromne kolejki osób, które zgłaszały się tam po pomoc humanitarną.

Azowstal

Skala zniszczeń ostatniej twierdzy obrońców Mariupola - kombinatu metalurgicznego Azowstal.

Przez około miesiąc kompleks przemysłowy był atakowany przez rosyjskie lotnictwo (zrzucano m.in. duże, ciężkie bomby) i artylerię.

Azowstal stał się symbolem ukraińskiego oporu, wytrzymując dwumiesięczne oblężenie przez wojska rosyjska. Teraz władze okupacyjne zapowiadają, że nie odbudują zakładu.

Najnowsze zdjęcie satelitarne Mariupola można zobaczyć w serwisie Google Earth lub Google Maps.

Rosjanie wyburzają Mariupol

Siły rosyjskie zdobyły Mariupol w maju 2022 roku. Od tego czasu trwa tam proces usuwania śladów zbrodni. ONZ nie ma precyzyjnych danych dotyczących liczby ofiar rosyjskich ataków w Mariupolu. Wiadomo jedynie, że przed pełnowymiarową inwazją miasto liczyło około 430 tys. mieszkańców, a 350 tys. z nich zdołało opuścić rejon działań wojennych. Ukraińskie władze przypuszczają, że w trakcie oblężenia miasta, trwającego od lutego do maja 2022, mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy cywili

Rosjanie okupujący Mariupol przystąpili do systematycznego wyburzania ruin, w których nierzadko znajdują się jeszcze ciała zabitych Ukraińców.

W mieście znajdowało się około 1800 bloków mieszkalnych, a rozebrane mają być 934 spośród nich. Pracują dniem i nocą, usuwając (dowody) zbrodni wojennych - przekazał ukraiński mer Mariupola Wadym Bojczenko.

Mieszkańcy Mariupola żyją teraz w fatalnych warunkach humanitarnych. Od początku okupacji brakuje tam leków, żywności, wody, elektryczności czy środków higienicznych.