Siergiej Ławrow podczas konferencji w Indiach odniósł się do wojny w Ukrainie. Jak tłumaczył rosyjski minister spraw zagranicznych, to Rosja jest w tym sporze ofiarą i to ona próbuje powstrzymać wojnę. Publiczność wybuchła śmiechem.

Sergiej Ławrow wziął udział w międzynarodowym panelu dyskusyjnym. Odbył się podczas spotkania szefów MSZ państw grupy G20 w Indiach.

Podczas serii pytań Ławrow został zapytany o wojnę w Ukrainie. Wojna, którą próbujemy powstrzymać, została rozpętana przeciwko nam - mówił rosyjski minister spraw zagranicznych. To zdanie wywołało salwę śmiechu na sali.

Po krótkiej pauzie Ławrow kontynuował: "Wojna wpłynęła na politykę Rosji, w tym na politykę energetyczną". Mówił, że Moskwa "nie może już polegać na żadnych partnerach na Zachodzie". Nie pozwolimy im znowu wysadzać gazociągów - dodawał.

Szefowie MSZ Chin i Rosji spotkali się w kuluarach G20

Podczas spotkania szefów MSZ państw grupy G20 Chiny i Rosja jako jedyne nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podała agencja Reutera, powołując się na władze Indii, które przewodniczyły spotkaniu.

Tymczasem państwowa chińska agencja prasowa Xinhua informowała w czwartek o tym, że ministrowie spraw zagranicznych Chin i Rosji, Qin Gang i Siergiej Ławrow, spotkali się w kuluarach konferencji G20 w Indiach i "wymienili opinie na temat kryzysu ukraińskiego".

Władze w Pekinie wzbraniają się przed nazywaniem rosyjskiej agresji mianem inwazji, a w oficjalnych chińskich komunikatach mowa najczęściej o "kryzysie" albo "kwestii ukraińskiej". Chiny sprzeciwiają się również sankcjom nakładanym na Moskwę przez państwa zachodnie i ich sojuszników.

W obliczu skomplikowanej i poważnej sytuacji międzynarodowej Chiny są gotowe do współpracy z Rosją i innymi członkami społeczności międzynarodowej, by chronić pokój, bezpieczeństwo, rozwój i dobrobyt - oświadczył Qin na dwustronnym spotkaniu z Ławrowem.

Chiński minister zaznaczył, że Pekin "popiera wszelkie wysiłki sprzyjające pokojowemu rozwiązaniu kryzysu ukraińskiego i będzie w dalszym ciągu odgrywał konstruktywną rolę w tej kwestii" - napisano w depeszy Xinhua.

Chiny popierają zasady Karty Narodów Zjednoczonych, opowiadają się za politycznym rozwiązaniem "kryzysu" i sprzeciwiają się "podsycaniu płomieni i zakłócaniu rozmów pokojowych" oraz "podwójnym standardom, sankcjom i presji" - podała chińska agencja.

Ławrow miał natomiast zapewnić, że Rosja jest skłonna do współpracy z Chinami na rzecz wprowadzania w życie uzgodnień pomiędzy przywódcami obu państw, intensyfikacji kontaktów wysokiego szczebla oraz planowania współpracy w wielu dziedzinach.

Obie strony podpisały również plan konsultacji pomiędzy resortami spraw zagranicznych na 2023 rok - dodała Xinhua.