Rosja jest "bardzo zaniepokojona" przez "ostrzały z wykorzystaniem broni zakazanej w porozumieniach mińskich" w Donbasie- tak powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Szef MSZ skomentował również doniesienia o zagrożeniu atakiem Rosji na Ukrainę.

Ławrow oskarżył misję OBWE w Donbasie, że "jedynie odnotowuje dużą liczbę ostrzałów i zniszczeń, a nie wskazuje, kto dokonuje największych ostrzałów i gdzie są największe zniszczenia".

Ukraina: Ponad 40 ostrzałów przez separatystów

W innej wypowiedzi, dla kanału RT (rosyjska, rządowa telewizja), Ławrow stwierdził, że informacje przekazywane przez państwa zachodnie o zagrożeniu inwazji rosyjskiej na Ukrainę to "propaganda, fake newsy i wymysły".

Szef MSZ wypowiadał się dzień po tym, jak w ostrzale ze strony wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie uszkodzone zostało przedszkole w Stanicy Ługańskiej. Podczas ostrzału były w nim dzieci i personel.

Strona ukraińska poinformowała tego samego dnia o ponad 40 ostrzałach pozycji ukraińskich z obszarów kontrolowanych przez separatystów. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ocenił, że rosyjska propaganda próbuje zniekształcić rzeczywistość i oskarżyć Ukrainę o te ataki.

Spotkanie Blinken-Ławrow. Gdzie i kiedy?

W czwartek wieczorem (czasu miejscowego) amerykański Departament Stanu poinformował, że do spotkania głównych dyplomatów USA i Rosji dojdzie w przyszłym tygodniu, jeżeli do tego czasu Moskwa nie zaatakuje Ukrainy.

Według rzecznika Departamentu Stanu Neda Price'a, Rosjanie już wyznaczyli datę spotkania na koniec przyszłego tygodnia.

Z kim spotka się sekretarz stanu USA?

Jak przypomina Reuters, Blinken i Ławrow odbyli już szereg spotkań i rozmów telefonicznych dotyczących kryzysu wokół Ukrainy, jednak nie osiągnięto przełomu.

W piątek Interfax podał, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony, że tego dnia odbędzie się rozmowa szefa resortu Siergieja Szojgu i jego amerykańskiego odpowiednika Lloyda Austina.

Również w piątek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przeprowadzi wideokonferencję z udziałem sojuszników - przywódców Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rumunii, Wielkiej Brytanii, a także UE i NATO - na temat obecności wojskowej Rosji u granic Ukrainy.