Minął rok rosyjskiej agresji na Ukrainę. W Kijowie odbyły się uroczystości rocznicowe. Administracja Joe Bidena ogłosiła kolejne sankcje wobec Rosji i zapowiedziała dalsze wsparcie dla Ukrainy. Także Unia Europejska przyjęła 10. pakiet sankcji. Ciężko pracujemy, żeby przygotować kontrofensywę przeciwko rosyjskim wojskom - zadeklarował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Ukraina oprze się (rosyjskiej agresji) - tak jak opierała się do tej pory - i Ukraina wygra. Putin przegra znacznie szybciej niż sądzi - powiedział szef MSZ Dmytro Kułeba. Piątek, 24 lutego 2023 roku to 366. dzień wojny w Ukrainie. Najważniejsze informacje znajdziecie w zapisie naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:26

Kanada przekaże Ukrainie kolejne cztery czołgi Leopard 2, amunicję, 32 mln dolarów kanadyjskich na wzmocnienie bezpieczeństwa oraz nałoży na Rosję nowe sankcje, w tym na członków rządu i urzędu prezydenta Rosji - poinformował  premier Justin Trudeau.

22:38

Rok po pierwszych bombach Ukraina jest nadal niezależna i wolna - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden. "Ukraińscy wojownicy odzyskali ziemie od Chersonia po Charków. I na więcej niż połowie terenów zajętych wcześniej przez Rosjan znów dumnie powiewają ukraińskie flagi" - dodał.

"Rok temu świat przygotowywał się na upadek Kijowa" - przypomniał prezydent. "Byłem w Kijowie w tym tygodniu i mogę zdać relację: Kijów stoi mocno. Kijów stoi dumnie. A co najważniejsze, Kijów stoi wolny".

22:00

Jest porozumienie państw Unii Europejskiej w sprawie 10. pakietu sankcji wobec Rosji. Polska wyraziła zgodę na przyjęcie tego pakietu - przekazał Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Jak dodał, zgoda jest warunkowa i uzależniona od kilku punktów.

20:04

Bank Światowy poinformował w piątek, że przeznacza 2,5 mld dolarów w postaci grantów na dodatkową pomoc dla Ukrainy, aby wesprzeć budżet kraju i zapewnić Ukraińcom dostęp do podstawowych usług.

"Środki, dostarczone przez Agencję USA ds. Międzynarodowego Rozwoju (USAID), zostaną przekazane rządowi Ukrainy po stosownej weryfikacji wydatków przez Bank Światowy" - przekazano w komunikacie.

19:58

Tragiczne dni i godziny próby zjednoczyły Polaków i Ukraińców; wszyscy pracowali, by pomagać Ukrainie. Polacy stanęli na wysokości zadania i zachowali się jak trzeba wobec sąsiadów w potrzebie - mówili prezydent Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Polsat News.

We wspólnym wywiadzie telewizyjnym prezydenci Polski i Ukrainy odnieśli się do wypadającej w piątek rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Chciałbym powiedzieć, że jestem szczęśliwy, że w tych trudnych chwilach, godzinach, dniach i miesiącach mamy takich sąsiadów. Ukraińcy są związani z Polakami nie tylko szczęśliwymi dniami, ale także i w godzinach próby, i w tragicznych dniach, które nas zjednoczyły - powiedział Zełenski. Chcę podziękować za to narodowi polskiemu, jak również rządowi, premierowi... wszyscy pracowali, by pomagać Ukrainie - podkreślił.

To szczęście, że Ukraina ma obok siebie nie tylko Rosję, ale także innych sąsiadów, którzy okazali się prawdziwymi przyjaciółmi - dodał Zełenski. Za te słowa podziękował mu prezydent Duda. Tak samo jestem wdzięczny Polakom za to, że stanęli na wysokości zadania, jak to mówimy, zachowali się jak trzeba wobec sąsiadów, którzy znaleźli się w potrzebie - podkreślił prezydent Duda.

19:15

To tylko kwestia czasu, zanim Władimir Putin stanie przed sądem za zbrodnie wojenne - twierdzi wysłanniczka prezydenta Joe Bidena do spraw globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Beth Van Schaack.

Zapytana, jak prawdopodobne jest, że Putin stanie przed sądem, Van Schaack powiedziała: Cóż, Augusto Pinochet, Slobodan Miloszević, Hissene Habre z Czadu - myślę, że żaden z tych ludzi nie myślał, że kiedykolwiek zobaczy wnętrze sali sądowej, a każdy z nich to zrobił. Musimy zatem toczyć długotrwałą grę.

Van Schaack powiedziała, że globalna koalicja państw i międzynarodowych prawników współdziała w celu skonstruowania sprawy przeciwko Rosji, która ma doprowadzić do ukarania jej najwyższych decydentów.

18:48

Państwa G7 podejmą kroki przeciw państwom wspierającym materialnie "rosyjską wojnę" - poinformowali przywódcy krajów grupy w komunikacie wydanym po piątkowym, wirtualnym szczycie. Zobowiązali się do "zintensyfikowania dyplomatycznego, finansowego i militarnego wsparcia dla Ukrainy".

Wzywamy kraje trzecie i inne międzynarodowe podmioty, które starają się ominąć lub podważyć nasze sankcje, by przestały dostarczać materialną pomoc na rzecz rosyjskiej wojny lub liczyły się z poważnymi kosztami - głosi oświadczenie, wydane po wirtualnym szczycie grupy, któremu przewodniczył szef japońskiego rządu Fumio Kishida.

W spotkaniu wziął udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

18:44

Rosja może napaść na jeszcze jeden kraj - odtrzxegł w piątek na konferencji prasowej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Niestety tak; uważam, że to jest możliwe - stwierdził Zełenski, odpowiadając na pytanie o to, czy według niego możliwy jest rosyjski atak na inny kraj, w tym należący do NATO.

Putin musi pokazać sukces i zwycięstwa. Do sukcesu na polu walki w Ukrainie nie dojdzie. Do zmasowanego rewanżu nie dojdzie. (...) Wszyscy zdają sobie sprawę, że sukces może być tam, gdzie jest słaby punkt - wyjaśniał prezydent.

18:23

Niedawny incydent z udziałem rosyjskiego statku szpiegowskiego na wodach belgijskich Morza Północnego, to tylko "wierzchołek góry lodowej" - twierdzą belgijscy eksperci, cytowani przez dziennik "De Tijd". Wskazują oni, że każdego miesiąca pojawia się kilka informacji o podejrzanych obiektach oraz dziwnych pojemnikach przy wiatrakach.

Rosyjski statek szpiegowski został zauważony u wybrzeży Belgii w połowie listopada ubiegłego roku - poinformował w tym tygodniu gabinet ministra sprawiedliwości Vincenta Van Quickenborne’a. "Nasze służby wywiadowcze biorą pod uwagę, że statek miał na celu mapowanie wrażliwej infrastruktury" - przekazano mediom.

Informacja o tym, iż rosyjskie statki mapowały kable internetowe, gazociągi oraz farmy wiatrowe u wybrzeży Holandii przekazały wcześniej holenderskie służby wywiadowcze AIVD i MIVD. W ich ocenie może to oznaczać przygotowania do sabotażu infrastruktury energetycznej kraju.

17:44

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został zapytany na konferencji o to, który dzień wojny był dla niego najgorszy.

Na pewno Bucza. To, co zobaczyłem, kiedy ją wyzwoliliśmy. Było to bardzo straszne. Zobaczyliśmy, ze diabeł nie jest gdzieś tam, on jest tu, na Ziemi - powiedział.

17:24

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył, podczas wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w rocznicę agresji Rosji, że wszelkie propozycje pokojowe muszą być zgodne z wytycznymi, zawartymi w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Ukraina oprze się (rosyjskiej agresji) - tak jak opierała się do tej pory - i Ukraina wygra. Putin przegra znacznie szybciej niż sądzi - powiedział Kułeba.

W czwartek Zgromadzenie Ogólne NZ przyjęło rezolucję: "Zasady Karty Narodów Zjednoczonych leżące u podstaw wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie".

Rezolucja wzywa Rosję do bezwarunkowego wycofania z uznanego przez prawo międzynarodowe terytorium Ukrainy swoich oddziałów wojskowych i zaprzestania działań wojennych.

17:14

Jestem pewien, że Ukraina zwycięży; bardzo chcę, by doszło do wygranej w tym roku - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej w rocznicę rosyjskiej napaści na jego kraj.

Szef państwa oświadczył, że do wygranej dojdzie, kiedy Ukraińscy i wszyscy partnerzy "odrobią swoją pracę domową".

Mamy wszystko: motywację, pewność, przyjaciół - podkreślił.

17:01

Najtrudniejszy dla mnie był moment wybuchu wojny, bo jak każdy do końca łudziłem się, że do niej nie dojdzie, a także moment, gdy zadzwonił w nocy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, iż atakowana jest elektrownia atomowa - mówił prezydent Andrzej Duda pytany o trudne momenty związane z wojną w Ukrainie.

Prezydent Andrzej Duda został zapytany na konferencji prasowej po piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego o najtrudniejsze momenty, związane z wojną rosyjsko-ukraińską. Pierwszy taki bardzo trudny moment to był moment dokładnie rok temu, kiedy nad ranem poinformowano mnie, że rozpoczął się rosyjski atak na Ukrainę - odparł.

Wiedzieliśmy o tym, że prawdopodobnie się rozpocznie, kiedy wracaliśmy z Ukrainy w nocy z 23 na 24 lutego zeszłego roku. Wracaliśmy wtedy samochodem, cały czas będąc w kontakcie z przedstawicielami naszych służb. Dostawaliśmy informacje, żeby przyspieszać, bo ten atak może nastąpić w każdej chwili. On rzeczywiście nastąpił nad ranem i to był bardzo trudny moment, bo gdzieś człowiek w głębi serca wierzy, że do wojny nie dojdzie - podkreślił Duda.

Jak dodał, wiadomo było bowiem, że "to nie są jacyś separatyści, że to nie jest lokalny konflikt, że wielkie mocarstwo, jakim jest Rosja, które dysponuje bronią nuklearną po prostu brutalnie napadło wolny suwerenny kraj w naszym sąsiedztwie". Nie ukrywam, że dla mnie jako prezydenta RP to był moment bardzo trudny i bardzo trudny czas się też dla mnie zaczął - zaznaczył.

16:48

Rozmawiałem z prezydentem USA Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej np. amunicji, wiec można powiedzieć, że rozmowa na ten temat, na tym najwyższym prezydenckim poziomie ze Stanami Zjednoczonymi została rozpoczęta - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu RBN.

16:44

Analizujemy możliwość przekazania Ukrainie samolotów bojowych czwartej generacji, takich jak F-16, a także nowszych maszyn; jednak w tej kwestii nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje - poinformowała w rozmowie z dziennikiem "Washington Post" podsekretarz stanu USA Victoria Nuland.

Rozmowy (w sprawie przekazania samolotów) prowadzimy zarówno tu w kraju, w kontekście (zapewnienia Ukrainie) możliwości obrony powietrznej w perspektywie długookresowej, jak też (bezpośrednio) z Kijowem. W Europie są państwa zainteresowane dostarczeniem takich samolotów (Ukrainie). Jak stwierdził nasz prezydent, jest to wybór, którego te kraje powinny dokonać samodzielnie. Cały ten proces ma jednak dynamiczny charakter i zależy od zapotrzebowania zgłaszanego przez Ukrainę - oznajmiła w czwartek Nuland podczas audycji "Washington Post Live".

16:24

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili wyraziła ubolewanie z powodu postawy rządu jej kraju wobec inwazji Rosji na Ukrainę. Jak oceniła, rząd "odizolował się i odseparował od wspólnoty demokratycznej" zajmując "jakoby neutralne" stanowisko.

Jest to szczególnie niezrozumiałe ze strony kraju, który wiele razy przeżył tę samą ciężką próbę, który wie dobrze, co oznacza pogwałcenie suwerenności i niepodległości - powiedziała Zurabiszwili.

Prezydent Gruzji mówiła o tym na spotkaniu z zagranicznymi dyplomatami w przypadającą w piątek rocznicą napaści rosyjskiej na Ukrainę - relacjonuje portal Civil.ge.

16:00

Minister finansów USA Janet Yellen poinformowała w piątek, w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, że jej resort nakłada nowe, "znaczące" sankcje na Rosję. Restrykcje będą wymierzone w konkretne osoby, firmy i instytucje finansowe. Kolejne sankcje zapowiedział też Departament Stanu.

Yellen ogłosiła wprowadzenie restrykcji w wywiadzie dla telewizji MSNBC, udzielonym podczas spotkania ministrów finansów krajów G20 w Bengaluru w Indiach. Nie podała żadnych dodatkowych szczegółów. Zapewniła jednak, że sankcje nakładane na Moskwę są trudne do ominięcia, a Stany Zjednoczone widzą ich efekty.

Minister wezwała kraje G20, by "podwoiły wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy i ograniczenia zdolności Rosji do prowadzenia wojny".

15:05

Zdecydowaliśmy o przekazaniu Ukrainie do 10 czołgów Leopard 2 - poinformowali premier Szwecji Ulf Kristersson oraz minister obrony Pal Jonson. Dostawa ma zostać zrealizowana "najszybciej jak to możliwe" w koordynacji z Niemcami.

Zaprezentowany na konferencji prasowej w bazie wojskowej w Boden, na północy kraju, 11. pakiet wsparcia Ukrainy obejmuje również części do systemów obrony przeciwlotniczych HAWK oraz IRIS-T.

14:58

Nieznani sprawcy uszkodzili linię kolejową w rejonie (powiecie) bakczysarajskim na południu okupowanego Krymu, co doprowadziło tam do wstrzymania ruchu pociągów - powiadomił w piątek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

Rosjanie początkowo w ogóle nie informowali o tym zdarzeniu. Później próbowali tłumaczyć, że zniszczenia zostały jakoby spowodowane przejazdem ciężkiego sprzętu. Zdjęcia uszkodzonych torów jednak dowodzą, że okupacyjna administracja po raz kolejny kłamie - czytamy na łamach rządowego serwisu.

Na przełomie stycznia i lutego ukraińskie media informowały, że na półwyspie działa ruch oporu Atesz, w którego działalność angażują się miejscowi Tatarzy. Kilka tygodni temu krymscy partyzanci mieli m.in. przeprowadzić skuteczny zamach na dwóch oficerów rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii).

14:56

Hiszpańskie władze nie wykluczają możliwości przekazania myśliwców Ukrainie, która od roku odpiera rosyjską inwazję - poinformował premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Szef rządu, który przebywa od czwartku w Kijowie, sprecyzował, że jego gabinet “bada możliwość" dostarczenia siłom ukraińskim samolotów bojowych. Zastrzegł jednak, że decyzja w tej sprawie nie może zostać podjęta samodzielnie przez rząd Hiszpanii.

Analizujemy tę kwestię. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Jeśli zostaną podjęte to w porozumieniu z państwami UE oraz NATO - powiedział Sanchez.

13:32

Mateusz Morawiecki w Kijowie: Polska przekazuje 4 pierwsze czołgi Leopard 2 A4, wkrótce dostarczymy kolejne.

Przyjechałem tu dziś nie tylko ze słowem wsparcia, ale również wiedząc, że trzeba na tę barbarzyńską agresję odpowiedzieć siłą - mówił w Kijowie szef polskiego rządu i podkreślił, że Polska była tym krajem, które z sukcesem budowało koalicję na rzecz przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Dzisiaj także chce, jako pierwsze europejskie państwo, symboliczne przekazać tobie, Wołodymyrze cztery pierwsze polskie Leopardy 2 A4 - powiedział.

Jak zapewniał Morawiecki, czołgi Leopard "na pewno będą znakomicie stawały w waszym szyku na polu walki, będą się świetnie sprawdzały". Przekażemy również wkrótce kolejne - zapowiedział. Nakłaniamy naszych partnerów z Unii Europejskiej, z NATO, żeby robili to samo - dodał.

13:27

Dzisiaj możemy poinformować o pierwszych czołgach, której otrzymaliśmy z Polski. Te czołgi są już na Ukrainie. Będą wzmacniać naszą obronę - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji w Kijowie z premierem Mateuszem Morawieckim w rocznicę rosyjskiej agresji.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że obecność Mateusza Morawieckiego w Kijowie to "bardzo potężny symbol jedności Ukrainy i Polski, naszej wspólnej niezłomności, naszej solidarności". Polska była z nami jeszcze przed rozpoczęciem i po rozpoczęciu tej pełnoskalowej inwazji i będzie z nami - jestem pewien - do naszego wspólnego zwycięstwa - oświadczył.

Polska jest jednym z najważniejszych sojuszników Ukrainy, która udziela pomocy i dziękuję za to panu premierowi, dziękuję społeczeństwu polskiemu za to wsparcie - mówił Zełenski. Liderzy zawsze mogą to robić, gdy mają poparcie w narodzie i jestem wdzięczny całemu narodowi polskiemu, bo to jest i broń, i wsparcie gospodarcze, wsparcie polityczne i wsparcie humanitarne, wsparcie naszych ludzi. Wszystko to wzmacnia obronność Ukrainy - dodał Zełenski.

13:02

Rosyjskie straty w wojnie z Ukrainą w ostatniej dobie to: 970 żołnierzy, 11 czołgów, 11 systemów artyleryjskich, 4 drony

12:54

Ciężko pracujemy, żeby przygotować kontrofensywę przeciwko rosyjskim wojskom. Za kilka dni powitamy wiosnę, której Kreml chciał nas pozbawić - zadeklarował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

"Rok temu, dokładnie w tym momencie, (naczelny dowódca armii) generał Wałerij Załużny poinformował mnie, że rozpoczęła się rosyjska inwazja na pełną skalę. Wkrótce prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zebrał kierownictwo państwa w celu zorganizowania obrony. Później nastąpiły dni, noce, tygodnie, które zlały się w jeden nieprzerwany ciąg" - napisał Reznikow na Facebooku.

"Nasz wróg nadal jest bardzo niebezpieczny i posiada wiele zasobów, ale pod względem strategicznym już przegrał. Musimy doprowadzić sprawę do końca" - oznajmił minister.

12:49

Zastosowanie przez wojska rosyjskie irańskich dronów Shahed jest zupełnie prawdopodobne, absolutnie nie można też wykluczyć ataku rakietowego w najbliższych dniach - powiedziała rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.

Rzeczniczka, która występowała na antenie ukraińskiej telewizji, zaznaczyła, że Rosjanie zdają sobie sprawę ze skupienia się wszystkich na datach 23 i 24 lutego, kiedy przypada rocznica początku inwazji i dlatego mogą "przeczekać ten okres i zaatakować, kiedy wszyscy odetchną i powiedzą: OK, rocznica minęła, wracamy do zwykłego grafiku".

12:43

Administracja prezydenta USA Joe Bidena w dniu rocznicy napaści Rosji na Ukrainę ogłosiła kolejne sankcje wobec Rosji i zapowiedziała dalsze wsparcie dla Ukrainy - poinformowała w piątek stacja Sky News.

Administracja Bidena wyśle Ukraińcom drony, "dużo" artylerii i sprzęt do usuwania min. Do końca marca ma dotrzeć transport mobilnych generatorów, jeżeli zgodzi się Kongres, prezydent Biden planuje przekazanie 250 mln dolarów doraźnej pomocy na naprawę infrastruktury energetycznej - przekazała brytyjska stacja.

12:40

12:32

Japonia pracuje wspólnie z innymi członkami grupy G7 nad nowym pakietem sankcji przeciwko Rosji za jej napaść na Ukrainę - ogłosił szef japońskiego rządu Fumio Kishida na konferencji prasowej w związku z rocznicą rosyjskiej inwazji.

Kwestia nowych sankcji może zostać poruszona na wirtualnym spotkaniu przywódców państw G7 z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Japonia sprawuje w tym roku przewodnictwo w grupie G7, do której należą też USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Kanada.

12:21

Ukraińska straż graniczna oczekiwała, że Rosja napadnie na Ukrainę od strony Białorusi, jednak nie spodziewała się ataku od strony anektowanego Krymu - powiedział portalowi Ukraińska Prawda komendant Państwowej Służby Granicznej Serhij Dejneko.

"Na dwa tygodnie przed inwazją na pełną skalę zameldowałem prezydentowi, że będzie wojna, że nieunikniona jest napaść Rosji na terytorium Ukrainy od strony Białorusi, w strefie czarnobylskiej (wokół elektrowni w Czarnobylu-red.)" - powiedział Dejneko. Wywiad z okazji rocznicy napaści rosyjskiej Ukraińska Prawda opublikowała w piątek.

12:05

Brytyjskie MSZ ogłosiło wprowadzenie zakazu eksportu do Rosji wszystkich przedmiotów, których używa ona na polu walki na Ukrainie i objęcie sankcjami kilkadziesiąt kolejnych osób i podmiotów.

Pakiet skoordynowanych z innymi krajami sankcji i środków handlowych obejmuje zakazy eksportu setek towarów, takich jak części samolotów, sprzęt radiowy i elektroniczne komponenty wojskowe, w tym części do produkcji dronów. Dodatkowo sankcjami objęto kolejnych kilkadziesiąt osób, sześć przedsiębiorstw produkujących bądź naprawiających sprzęt wojskowy i cztery banki.

11:51

Premier Włoch Giorgia Meloni w specjalnym przesłaniu w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę oświadczyła, że plan Władimira Putina nie powiódł się, bo zmierzył się z heroiczną reakcją narodu ukraińskiego. Jak dodała, wolny świat jest "dłużnikiem ukraińskich kobiet i mężczyzn".

Szefowa rządu podkreśliła: "Rok temu Federacja Rosyjska zaszokowała świat, dokonując inwazji na Ukrainę. Już w przeszłości Rosja dokonała agresji na swoich sąsiadów i nigdy nie wygasiła roszczeń wobec tego, co nazywa swoimi historycznymi granicami, ale nikt nie wyobrażał sobie tak ciężkiego aktu".

11:47

Animacja pokazująca, jak zmieniała się sytuacja na froncie od momentu ataku Rosji na Ukrainę.

11:41

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z pracownikami Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie i podziękował im za pracę na Ukrainie przez ostatni rok - poinformował KPRM.

11:37

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaprosił Wołodymyra Zełenskiego na lipcowy szczyt NATO w Wilnie.

11:16

Czołgi Leopard 2 dla Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie poinformuje dziś w Kijowie, że Polska przekazała już Ukrainie pierwsze takie czołgi.

11:00

"Od roku żyjemy w nowej rzeczywistości. Jest ona tragiczna i wyczerpująca psychicznie. Ale walczymy, wierzymy w siebie i w nasz kraj. Dlatego zwyciężymy" - napisał na telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko.

"Rok temu rozpętanie przez Rosję tej barbarzyńskiej wojny dla większości Ukraińców wydawało się nierealne. Ale w stolicy przygotowywano się do ewentualnej ofensywy. Ochotnicy, którzy zasilili szeregi obrony terytorialnej i naszego wojska, pomogli obronić i utrzymać stolicę" - napisał Kliczko.

Dodał też, że mimo zagrożenia krytyczna infrastruktura miasta funkcjonowała. Szpitale przyjmowały rannych z przedmieść, gdzie toczyły się zacięte walki. Sklepy spożywcze i apteki miejskie były otwarte. Przedsiębiorcy i  mieszkańcy Kijowa udzielali wsparcia potrzebującym.

10:42

W ramach sprawdzianu gotowości bojowej jeden z pododdziałów (wojsk) rakietowych przemieszcza się do wyznaczonej lokalizacji - informują białoruskie media niezależne, powołując się na resort obrony.

W komunikacie podano, że "żołnierze mają przećwiczyć kompleks działań w ramach przygotowania rejonu pozycji startowych i przygotować sprzęt do zastosowania bojowego". Nie podano więcej żadnych szczegółów.

10:40

Przed ambasadą Rosji w Hadze od rana rozbrzmiewa hymn Ukrainy.

10:37

W rocznicę ataku Rosji na Ukrainę ukraińska flaga pojawiła się na dachu w Mińsku.

10:24

Ukraińscy wojskowi są szkoleni przez holenderskich specjalistów nie tylko za granicą, ale również w Holandii, mówi dowódca sił zbrojnych Onno Eichelsheim w rozmowie z dziennikiem "De Telegraaf". Trwające już treningi m.in. w obsłudze czołgów i pojazdów opancerzonych odbywają się w kilku miejscach w kraju.

180 żołnierzy niderlandzkiej piechoty morskiej szkoli żołnierzy z Ukrainy w Wielkiej Brytanii. "Żołnierze prowadzą specjalistyczne treningi z zakresu rozminowywania i obsługi dronów" - informował niedawno holenderski resort obrony. W czwartek ministerstwo przekazało informację, iż dodatkowo 230 specjalistów holenderskiej armii będzie szkolić Ukraińców w Niemczech.

10:16

Staranny manicure zdobiący dłoń martwej kobiety. Obrońca Azowstalu stojący w promieniach słońca przedzierających się przez stalową konstrukcję. Ukraiński jeniec wyniszczony po pobycie w rosyjskiej niewoli. Wcześniaki leżące na łóżkach polowych zamiast w inkubatorach. Kilkuletnia dziewczynka śpiewająca "Mam tę moc" w schronie. Między innymi te zdjęcia i nagrania stały się symbolem trwającej od roku inwazji Rosji na Ukrainę.

10:12

Sekretarz generalny NATO Stoltenberg: Putin nie jest gotowy na pokój, musimy dlatego dać Ukrainie to, czego potrzebuje

10:03

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wręczył sztandary bojowe i odznaczenia żołnierzom ukraińskim, w tym pośmiertnie - wojskowym poległym w obronie kraju, podczas uroczystości, która odbyła się w centrum Kijowa.

"Dzisiaj, po roku decydującej wojny o niepodległość chcę powiedzieć wszystkim, którzy walczą o Ukrainę i żyją Ukrainą - jestem z was dumny" - powiedział Zełenski. Podkreślił, że to właśnie od żołnierzy ukraińskich zależy istnienie kraju. "Dziękuję wszystkim, kto wytrzymał ten okrutny rok i komu Ukraina zawdzięcza niezłomność" - dodał prezydent.

09:45

Wołodymyr Zełenski: 24 lutego miliony z nas dokonały wyboru. Nie biała flaga, ale niebiesko-żółta flaga. Nie uciekając, ale stawiając czoła. W obliczu wroga. Opór i walka. Był to rok bólu, smutku, wiary i jedności. I to jest rok naszej niezwyciężoości.

09:34

09:21

W pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa, gdzie złożył wieniec przy ścianie pamięci poległych. 

09:18

Od was zależy, czy przetrwa Ukraina - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, zwracając się do żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych podczas uroczystości rocznicowej w centrum Kijowa, gdy mija rok od inwazji rosyjskiej.

Uroczystość trwa na placu Sofijskim, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych i najstarszych świątyń Kijowa - prawosławny Sobór Mądrości Bożej.

09:11

26 kwietnia byłam już w domu. Bucza została już oczyszczona ze zwłok, ludzie nie leżeli na drodze. Ale to było tak straszne, że trudno opisać skalę tej tragedii - mówi w rozmowie z ukraińską dziennikarką Symvol Media starsza siostra 23-letniego Michajła, który podjął stanowczą decyzję, by bronić swojej ziemi przed okupantami, chociaż nigdy nie był zawodowym żołnierzem. Młody wojownik oddał życie za Ojczyznę i został przywieziony do domu "na tarczy" (red. - w Ukrainie sformułowanie “na tarczy" oznacza niepoddanie się i walkę do końca, nie porażkę samą w sobie).

09:05

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w styczniu, że USA wyślą 31 czołgów na Ukrainę. W założeniu miały one pomóc Ukrainie odeprzeć spodziewaną rosyjską wiosenną ofensywę, lecz czołgi Abrams prawdopodobnie nie dotrą na Ukrainę przed końcem tego roku.

"Zastanawiamy się, jaki jest najszybszy sposób dostarczenia czołgów Ukraińcom" - powiedziała wysoka przedstawicielka amerykańskiej armii Christine Wormuth. "To nie będzie kwestia tygodni" - dodała i powiedziała, że żadna z rozważanych opcji dostarczenia czołgów nie zakłada terminu krótszego niż koniec 2023 roku. "W grę wchodzą dłuższe ramy czasowe (...), ale są takie, które zakładają mniej niż półtora roku".

08:58

24 lutego 2022 roku to najtrudniejszy dzień naszej historii współczesnej, tego dnia obudziliśmy się rankiem i od tej pory nie zasypiamy - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej w piątek, w rocznicę inwazji rosyjskiej.

W wystąpieniu Zełenski wspomina pierwsze godziny 24 lutego ub. roku, przypominając, że w dniu inwazji Ukraińcy "nie przestraszyli się, nie złamali i nie poddali".

08:54

Inwazja Rosji na Ukrainę wywróciła nam życie. Skończyło się wszystko, co było w nim światłe i nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Ta wojna to niesprawiedliwość, która nie powinna dotknąć nikogo, dlatego apelujemy o broń i o ukaranie winnych - powiedziała PAP pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

"To był straszny dzień, a właściwie jeszcze noc. Te minuty wywróciły całe nasze życie" - tak małżonka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wspomina atak rosyjskich wojsk na jej kraj, który nastąpił nad ranem 24 lutego 2022 roku.

08:40

Gen. Skrzypczak, b. dowódca Wojsk Lądowych, ocenił w rozmowie z PAP, że "to wojna straconych okazji". "W ubiegłym roku była możliwość, żeby Rosję upokorzyć siłami armii ukraińskiej. Oszczędzaliśmy jej uzbrojenia, mówiąc, że przekażemy tylko broń defensywną. Taką strategię miał Zachód i to nie wystarczyło, żeby dobić armię rosyjską w sierpniu, we wrześniu. Teraz jest już za późno" - powiedział.

08:31

Nie wiadomo, czy Ukraina wygra tę wojnę. Bardzo bym sobie tego życzył, natomiast boję się, że następne miesiące mogą być bardzo trudne, także z uwagi na to, że Rosja szykuje ofensywę wiosenną - powiedział  politolog prof. Tomasz Kamiński z Uniwersytetu Łódzkiego.

Przypomniał, że jeszcze rok temu nikt nie zakładał, że Ukraina będzie w stanie tak długo bronić się przed agresją rosyjską, dlatego obecnie jesteśmy bardzo optymistyczni w ocenie, jak długo jeszcze będzie to możliwe. Tymczasem, jak dodał, mamy do czynienia z wojną "na wyniszczenie", w której strona rosyjska ma przewagę, m.in. jeśli chodzi o zasoby ludzkie, które może rzucić na front - nawet przy bardzo dużych stratach.

08:22

Polacy nie obawiają się, że wojna, która toczy się w Ukrainie, przeniesie się do naszego kraju - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Z badania wynika, że 32,4 proc. respondentów obawia się, że wojna obejmie także Polskę, ale aż 61,7 proc. wyklucza taki scenariusz. Nie ma zdania na ten temat 5,9 proc. pytanych.

W porównaniu z badaniem przeprowadzonym na początku marca 2022 roku, czyli w kilkanaście dni po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, poczucie bezpieczeństwa Polaków się poprawiło.

Rok temu 45 proc. respondentów zakładało, że wojna w Ukrainie nie przeniesie się na terytorium Polski, przeciwnego zdania było 34 proc., a 21 proc. nie miało na ten temat zdania.

08:15

W ciągu dziewięciu lat wojny (rozpoczętej w 2014 r. - red.) staliśmy się mocniejsi niż beton i stal - oświadczył w piątek naczelny dowódca Walerij Załużny, dziękując wszystkim Ukraińcom za zaangażowanie w obronę kraju.

"Fundamentem naszej wytrwałości są ludzie. Zwykli ludzie. Zwyczajni bohaterowie. Wśród nas. Z nami w szeregu" - napisał w Telegramie naczelny dowódca ukraińskiej armii gen. Walerij Załużny.

07:46

"Dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa Europy, dla bezpieczeństwa świata, Ukraina musi zwyciężyć w tej wojnie" - mówił dziś o poranku gosć specjalny Faktów i radia RMF24, prezydent Andrzej Duda.

07:41

Blisko 100 rosyjskich ataków odparły w ciągu doby wojska ukraińskie – powiadomił w piątek rano sztab generalny armii ukraińskiej. W piątek mija rok od rozpoczęcia przez Rosję szerokoskalowej inwazji na Ukrainę.

W sztabie poinformowano, że Rosjanie prowadzą działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie kraju: kupiańskim, łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim.

07:22

To był rok bólu, żalu, wiary i jedności – oświadczył prezydent Ukrainy w piątek, w rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

„24 lutego miliony z nas dokonały wyboru: nie biała flaga, a błękitno-żółta. Nie ucieczka, a odpowiedź. Odpowiedź wrogowi. Opór i walka” – napisał Zełenski pod opublikowanym w Telegramie krótkim filmem, pokazującym obrazy z różnych etapów wojny.

06:42

Od początku wojny na przejściach z Ukrainą w województwie lubelskim odprawiono około 7,3 mln osób w obu kierunkach, czego 4,1 mln na wjeździe do Polski - wynika z danych Nadbużańskiego Oddziału SG. Samorządy przygraniczne zapewniają o dalszej pomocy dla uchodźców docierających z Ukrainy.

06:31

Rok temu Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Niezliczone osoby padły ofiarą imperialistycznej megalomanii Putina. Ale Ukraina stoi twardo i broni swojej niezależności.

06:17

Chiński rząd wezwał Rosję i Ukrainę do wznowienia dialogu i odrzucił wszelkie próby użycia broni jądrowej w 12-punktowym dokumencie opublikowanym w piątek, rok po ataku Rosji na Ukrainę.

"Wszystkie strony powinny wspierać Rosję i Ukrainę, aby działały w tym samym kierunku i jak najszybciej wznowiły bezpośredni dialog" w celu znalezieni "pokojowego rozwiązania" - oświadczyło chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

05:48

Stany Zjednoczone uważają, że dostarczenie broni Ukrainie, a także szkolenie Sił Zbrojnych Ukrainy "zmieni dynamikę na polu bitwy" i pozwoli siłom ukraińskim "przebić się przez rosyjską obronę", powiedział w wywiadzie dla CNN sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

"Szkolimy i wyposażamy kilka brygad piechoty zmechanizowanej - to całkiem poważna zdolność" - powiedział Austin.

05:38

05:33

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 2 miliardy dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, powiedział doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

"Będziemy nadal przyglądać się temu, co jest konieczne, i upewnić się, że dostarczamy to, co jest niezbędne, aby Ukraina miała to, czego potrzebuje, by odnieść sukces na polu bitwy", powiedział Sullivan dla CNN.

05:17

Fundacja brytyjskiego muzyka rockowego Eltona Johna Elton John AIDS Foundation przeznaczy za pośrednictwem platformy United24 125 tys. dolarów USA na zakup biochemicznych analizatorów krwi dla Ukrainy, poinformował w piątek Ukrinform.

05:08

Ukraina nie ma dowodów na to, że Chiny dostarczały Federacji Rosyjskiej śmiercionośną broń, powiedział Dmytro Kułeba, odpowiadając na pytania ukraińskich dziennikarzy po głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

"Nie mamy takich dowodów w swoich rękach. Jak tylko je otrzymamy, dokładnie je przestudiujemy. Ale myślę, że byłoby wielkim błędem, gdyby jakikolwiek kraj dostarczał Rosji broń, ponieważ oznaczałoby to promowanie agresji i rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych", powiedział Dmytro Kułeba.

Według Kułeby obecnie Chiny "bronią Karty Narodów Zjednoczonych, a zwłaszcza zasady integralności terytorialnej".

04:57

Amerykańska dziennikarka Sarah Ashton-Cirillo, która wstąpiła do sił zbrojnych Ukrainy jako sanitariuszka, napisała na Twitterze, że została ranna na pierwszej linii frontu. O jej wpisie poinformowała CBS News.

"Pocałowano mnie dziś rano. Moje obrażenia są nieodwracalne. Straciłem część ręki i mam blizny na twarzy. Ale wygraliśmy bitwę. I to jest moja wiadomość zaraz po tym, jak to się stało".