Sytuacja w oblężonym przez Rosjan Mariupolu z dnia na dzień staje się coraz bardziej dramatyczna. W rozmowie z TVN24 wicemer Mariupola Siergiej Orłow przekazał, że w mieście zostało 100 tysięcy cywilów, a 21 tysięcy osób zginęło. "Te śmierci są spowodowane ostrzałem artyleryjskim i nalotami ze strony rosyjskiej. Miasto leży w ruinach, brak wszystkiego" - mówił. Zastępca dowódcy pułku Azow Światosław Pałamar poinformował, że Rosjanie kolejny raz złamali umowę o zawieszeniu broni na czas ewakuacji cywilów z zakładów Azowstal. Premier Izraela Naftali Benet, który rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem, powiedział, że prezydent Rosji przeprosił za antysemickie uwagi szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa. Polska i Ukraina podpisały ważny dokument dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Nie ujawnił jego treści. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje dot. 71 dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Dramatyczna sytuacja w Mariupolu. Azowstal nadal się broni

W rozmowie z TVN24 wicemer Mariupola Siergiej Orłow przekazał, że w mieście zostało 100 tysięcy cywilów, a 21 tysięcy osób zginęło. Te śmierci są spowodowane ostrzałem artyleryjskim i nalotami ze strony rosyjskiej. Miasto leży w ruinach, brak wszystkiego - mówił. Miasto leży w ruinach, brak wszystkiego. Nie ma wody, kanalizacji, gazu czy elektryczności. Te 100 tysięcy osób, które zostały, rozpalają ogniska, by ugotować jedzenie - relacjonował. 

Zastępca dowódcy pułku Azow Światosław Pałamar poinformował, że Rosjanie kolejny raz złamali umowę o zawieszeniu broni na czas ewakuacji cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu. Zaapelował też do dowódcy ukraińskich sił zbrojnych, "by pomógł wydostać rannych żołnierzy, którzy w strasznych mękach umierają z powodu nieodpowiedniego leczenia".

Wieczorem pułk Azow opublikował nagranie pokazujące kłęby dymu nad obleganymi zakładami Azowstal. Jak przekazano, Rosjanie do ataku używają lotnictwa, artylerii i piechoty. 

Putin przeprosił za słowa Ławrowa

Premier Izraela Naftali Benet, który rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem, powiedział, że prezydent Rosji przeprosił za antysemickie uwagi szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa. Szef izraelskiego rządu dodał, że prosił o pozwolenie na ewakuację ludzi z Azowstalu.

W niedzielę w wywiadzie dla włoskiej telewizji Ławrow, który został zapytany, jak Rosjanie mogą "denazyfikować" Ukrainę - kraj, którego przywódca jest Żydem - odparł, że "to, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miałby być Żydem, nie ma żadnego znaczenia". 

Według mnie także Hitler miał żydowskie pochodzenie - stwierdził Ławrow. Dodał, że "Żydzi są największymi antysemitami". 

Ważne porozumienie polsko-ukraińskie podpisane

Polska i Ukraina podpisały ważny dokument dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Nie ujawnił jego treści.

Podpisaliśmy dziś z premierem Mateuszem Morawieckim list, dokument, dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności. Niezwykle, bardzo ważny dokument. Nie mogę ujawnić jego treści, ale jest to ważny krok na rzecz przekazania Ukrainie specjalnej technologii i specjalnego wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa oraz obrony - przekazał Szmyhal.

Ilu Ukraińców odzyskało wolność w wymianach jeńców?

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do dziewięciu wymian jeńców, w rezultacie których wolność odzyskało 324 Ukraińców - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).