Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Mikołajów. Negocjacje z Rosją mogą zostać wznowione pod koniec sierpnia po kontrofensywie ukraińskich sił zbrojnych - powiedział szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu i szef grupy na rozmowy pokojowe z Rosją, Dawyd Arachamija. W Chersoniu wysadzono auto szefa kolonii karnej, który współpracuje z Rosjanami. Według gubernatora obwodu ługańskiego, Rosjanie zbierają rezerwy, by zaatakować Siewierodonieck. To zapis relacji z 115. dnia wojny w Ukrainie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Mikołajowa na południu kraju. Spotkał się z władzami obwodowymi i miasta.

- Negocjacje z Rosją mogą zostać wznowione pod koniec sierpnia po kontrofensywie ukraińskich sił zbrojnych - powiedział szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu i szef grupy na rozmowy pokojowe z Rosją, Dawyd Arachamija.

- Wojska rosyjskie kontynuują szturm Siewierodoniecka, lecz nie udało im się uzyskać pełnej kontroli nad miastem; w miejscowości Metiołkine koło Siewierodoniecka osiągnęły "częściowe powodzenie" - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej w sobotę wieczorem.

- Rosja skierowała do Siewierodoniecka wielu rezerwistów z innych stref walk, by próbować przejąć pełną kontrolę nad miastem - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

- Samochód należący do Jewhena Sobolewa, szefa kolonii karnej, który kolaborował z Rosjanami w Chersoniu, został wysadzony - informują lokalne media oraz rosyjskie agencje informacyjne.

22:25

O potężnym wybuchu w Siewierodoniecku - powiadomił w sobotę wieczorem portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła rosyjskie, które piszą o "kłębach różowego dymu" i sugerują, że mogą płonąć substancje chemiczne. Informację o wybuchu i pożarze potwierdzili portalowi ukraińscy wojskowi.

21:55

Z powodu wojny Ukraina straciła 460 tys. ha ziem rolnych na terenach wyzwolonych - powiadomił wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. W rozmowie z portalem Suspilne urzędnik wyjaśnił, że chodzi o tereny, które są lub potencjalnie mogą być zaminowane.

Suspilne podaje, że ogółem straty ukraińskiego rolnictwa wskutek wojny sięgają blisko 4,3 mld dolarów.

Straty wynikające z kradzieży zboża na terytoriach zajętych przez Rosję Wysocki oszacował na co najmniej 150 mln USD.

21:40

W ciągu ostatnich 72 godzin Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły siedem magazynów z amunicją znajdujących się na terenach tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej - podaje InformNapalm. 

21:37

Rosja rzuca wszystkie rezerwy na dwa kierunki; pierwszy to Siewierodonieck, a drugi to Zołote, Kamiszuwacha, Popasna - powiedział szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Celem przeciwnika jest zajęcie stolicy obwodu i odcięcie trasy Lisiczańsk-Bachmut, by otoczyć siły ukraińskie.

Oni próbują okrążyć naszych wojskowych. Gdyby udało im się odciąć trasę, to możliwe byłoby okrążenie operacyjne, ale to się im nie udaje - oświadczył Hajdaj w wypowiedzi dla ukraińskiej telewizji, opublikowanej w Telegramie.

21:25

W obwodzie odeskim na południu Ukrainy wskutek agresji Rosji zablokowanych jest 39 cywilnych statków pod banderami 14 krajów - podało w sobotę biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Informację o liczbie zablokowanych jednostek przekazał szef władz obwodu odeskiego Maksym Marczenko podczas narady z udziałem Wołodymyra Zełenskiego, który złożył wizytę w regionie.

W toku narady omówiono też m.in. sposoby organizacji korytarza dla wywiezienia produkcji rolnej z portów oraz skutki rosyjskich ataków rakietowych na obwód.

21:08

Mer Kijowa Witalij Kliczko w rozmowie z BBC ocenił, że trwająca na Ukrainie wojna "jest również tragedią dla Rosjan i samej Rosji". Ludzie teraz tego nie rozumieją, ale jestem pewien, że szybko dostrzegą rzeczywistość, w której Rosjanie giną wyłącznie dla ambicji Putina - powiedział włodarz ukraińskiej stolicy.

Komentując otrzymywaną przez Ukrainę zagraniczną pomoc, przyznał, że jest ona "kluczem do pokoju i wolności w Europie".

20:59

Rosjanie przejęli bazę danych dłużników ukraińskich banków w obwodzie chersońskim - poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy. Mieszkańcy dostali informacje, że ich kredyty zostały przeniesione z ukraińskiego PrivatBanku do rosyjskiego Tinkoff Banku. 

20:17

Rosjanie ostrzelali skład ropy w rejonie Nowomoskowska w obwodzie dniepropetrowskim, raniąc trzy osoby - przekazał szef obwodowej administracji Walentyn Rezniczenko.  

19:59

Osoby ukrywające się w schronach siewierodonieckiego zakładu "Azot" odmówiły ewakuacji - powiedział gubernator obwodu ługańskiej Serhij Hajdaj. 

19:33

Wojska rosyjskie kontynuują szturm Siewierodoniecka, lecz nie udało im się uzyskać pełnej kontroli nad miastem; w miejscowości Metiołkine koło Siewierodoniecka osiągnęły "częściowe powodzenie" - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej w sobotę wieczorem.

Walki o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim trwają, a rosyjski szturm, którego celem było zapanowanie nad tym miastem, nie zakończył się sukcesem.

Wojska rosyjskie zdołały jednak osiągnąć "częściowe powodzenie" w walkach o Metiołkine na południowy wschód od Siewierodoniecka. Siły ukraińskie odparły atak rosyjski w kierunku miejscowości Syrotine.

W obwodzie charkowskim siły przeciwnika prowadziły ostrzał artyleryjski Charkowa i miejscowości położonych na wschód od miasta.

19:13

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zwrócił się w sobotę do obywateli w przekazie wideo z nowego cyklu "Kanzler kompakt". Opisał swoje wrażenia z czwartkowej wizyty na Ukrainie. Zapewnił, że Niemcy będą nadal pomagać temu krajowi - pieniędzmi i bronią.

Będziemy nadal przekazywać środki finansowe. Pomożemy w odbudowie. Będziemy nadal dostarczać broń, która jest pilnie potrzebna do obrony niepodległości Ukrainy - powiedział Scholz.

19:00

W rejonie Iziumia w obwodzie charkowskim Rosjanie ostrzelali gazownię. Wybuchł spory pożar - poinformował gubernator regionu Ołeh Synehubow. Dodał, że uszkodzone zostały także okoliczne domy. Strażacy gaszą ogień. 

18:57

Rosja skierowała do Siewierodoniecka wielu rezerwistów z innych stref walk, by próbować przejąć pełną kontrolę nad miastem - poinformował w sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Dzisiaj, jutro albo pojutrze rzucą wszystkie rezerwy, jakie mają (...) Jest ich tam już tak dużo, że osiągnęli masę krytyczną - powiedział Hajdaj, cytowany przez agencję Reutera.

Zaznaczył, że rosyjskie siły kontrolują większą część, ale nie całość miasta.

18:32

Pilot rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25, zestrzelonego w sobotę przez wojska ukraińskie, zdołał się katapultować i przeżył; trafił do niewoli - przekazała w Telegramie 72. Samodzielna Brygada Zmechanizowana.

Wojskowy doznał obrażeń, udzielono mu pierwszej pomocy.

Wcześniej ta sama jednostka poinformowała o zestrzeleniu w obwodzie donieckim rosyjskiego Su-25 przy użyciu przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Igła. 

17:22

Jak poinformował wywiad wojskowy Ukrainy, przeprowadzono wymianę jeńców. Pięciu Rosjan wymieniono na pięciu Ukraińców. Jak zaznaczają przedstawiciele MON, wszyscy uwolnieni byli cywilami. 

16:23

Okupanci w Mariupolu proponują mieszkańcom zakopanie ciał ich krewnych za 20 tys. hrywien - poinformował doradca mera Petro Andriuszczenko. Według niego za tę kwotę Rosjanie wydobywają ciała spod gruzów we wskazanym miejscu, a następnie wkładają do trumny i chowają w grobie bez nazwy. 

15:50

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew odmówił przyjęcia orderu od prezydenta Rosji Władimira Putina - podaje w sobotę Radio Swoboda. Według służby prasowej kazachstańskiego przywódcy zdecydował on, że nie będzie odbierać żadnych odznaczeń, dopóki pełni funkcję prezydenta.

Order Aleksandra Newskiego jest jednym z najwyższych odznaczeń państwowych Federacji Rosyjskiej. Przyznawany jest przez prezydenta Rosji obywatelom FR i zagranicznym osobistościom. Tym drugim za zasługi dla współpracy z Rosją.

15:05

Już teraz rozminowania wymaga ok. 270 tys. km kw. ukraińskiego terytorium; oczyszczenie wszystkich zagrożonych niewybuchami terenów zajmie lata - przekazał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

W pierwszej kolejności z min i niewybuchów powinny zostać oczyszczone drogi, tereny zamieszkane i obszary do nich przylegające, ale całkowite rozminowanie wszystkich terenów, w tym lasów i rezerwatów przyrody zajmie lata - podkreślił minister. Dodał jednak, że szybkie, wstępne rozminowywanie zostanie przeprowadzone jeszcze w tym roku.

14:27

Samochód należący do Jewhena Sobolewa, szefa kolonii karnej, który kolaborował z Rosjanami w Chersoniu, został wysadzony - informują lokalne media oraz rosyjskie agencje informacyjne.

Do wybuchu doszło na jednej z ulic w Chersoniu. Media piszą, że ładunek wybuchowy był przymocowany do pobliskiego drzewa. Kierowca pojazdu przeżył i trafił do szpitala.

Rosjanie przekonują, że atak przeprowadzili ukraińscy partyzanci.

Jewhen Sobolew jest szefem jednej z kolonii karnych. Po przejęciu obwodu chersońskiego przez Rosjan zaczął współpracować z okupantem.  

13:30

Do końca roku nie uda się wznowić pracy rafinerii ropy naftowej w Krzemieńczuku, w którą dziś po raz kolejny trafiły rosyjskie pociski - poinformował szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin, cytowany przez agencję Ukrinform.

Bardzo ważna jest dla nas również elektrociepłownia, ponieważ w sezonie grzewczym musimy dostarczać ciepłą wodę i ogrzewanie. Więc teraz odbędzie się spotkanie w tej sprawie, by ocenić, jak bardzo sytuacja się pogorszyła - dodał szef władz obwodu połtawskiego w środkowej części Ukrainy.

Sześć rosyjskich pocisków trafiło rano w rafinerię w Krzemieńczuku, a dwa kolejne spowodowały zniszczenia w pobliskiej elektrociepłowni. Według Łunina pożary zostały już ugaszone. Nie pojawiły się doniesienia o ofiarach.

Rosjanie przeprowadzili już wcześniej kilka ataków rakietowych na rafinerię i elektrociepłownię w Krzemieńczuku. Po jednym z tych ataków z 2 kwietnia eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) podkreślali, że była to wówczas jedyna działająca rafineria na Ukrainie i odpowiadała za ok. 20 proc. konsumpcji paliw w kraju.

13:28

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Mikołajowa na południu kraju. Spotkał się z władzami obwodowymi i miasta - poinformowała na swojej stronie internetowej kancelaria prezydenta.

"Nasza Mikołajowszczyzna. Spotkanie dotyczące ważnych zagadnień dla regionu. Omówiliśmy stan gospodarki, kwestię przywrócenia zaopatrzenia w wodę, sytuację w rolnictwie. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia z lądu i morza. Nie przestajemy pracować na rzecz zwycięstwa Ukrainy" - napisał Zełenski na Facebooku.

Oprócz tego, jak podała kancelaria Zełenskiego, prezydent w trakcie "roboczej wizyty" dokonał oględzin gmachu administracji obwodowej w Mikołajowie, który został zniszczony w wyniku uderzenia rakietowego wojsk rosyjskich.

Podróż do Mikołajowa to jeden z nielicznych wyjazdów Zełenskiego poza obwód kijowski od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego. 29 maja prezydent odwiedził Charków, a 5 czerwca Zaporoże oraz dwa miasta w obwodzie ługańskim, w których spotkał się m.in. z walczącymi na froncie żołnierzami

13:17

Ukraina nie chce "drogi na skróty" do Unii Europejskiej - powiedziała deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Maria Mezencewa włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera". Ktoś pomyśli, że chcemy zostać członkiem wykorzystując wojnę. To nieprawda - zapewniła.

12:04

Troje cywilów zginęło minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w Donbasie na wschodzie Ukrainy; Rosjanie ostrzeliwali też infrastrukturę cywilną w obwodach połtawskim, dniepropietrowskim, charkowskim i mikołajowskim - przekazała agencja Ukrinform, cytując władze regionów.

W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy walki toczyły się w Siewierdoniecku, a w tamtejszym zakładzie chemicznym Azot odnotowano kolejne zniszczenia. Rosjanie ostrzeliwali też okoliczne miejscowości i przeprowadzili szturm w pobliżu miejscowości Nyrkowe. Zginęło dwoje cywilów.

W obwodzie donieckim Rosjanie wciąż ostrzeliwali miejscowości wzdłuż całej linii frontu z czołgów, artylerii, moździerzy, wyrzutni rakiet Smiercz i Grad oraz samolotów. Uszkodzonych zostało m.in. 18 domów, trzy bloki mieszkalne, budynki fabryki chemicznej, dom kultury, szpital, szkoła i sklep. Jeden cywil został zabity, a czworo rannych.

Rosjanie wystrzelili też z okupowanego Krymu dwa pociski manewrujące w kierunku obwodu odeskiego, ale zostały one zniszczone w powietrzu przez ukraińską obronę przeciwlotniczą - napisano.

Wojska rosyjskie ostrzeliwały także infrastrukturę cywilną w innych częściach kraju. W obwodzie połtawskim rosyjskie pociski trafiły w rafinerię ropy naftowej w Krzemieńczuku, ciepłownię i elektrownię, ale nie ma doniesień o ofiarach, podobnie jak w obwodzie dniepropietrowskim, gdzie w nocy również zawyły syreny alarmu przeciwlotniczego.

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy rosyjskie pociski wywołały pożar 16-piętrowego bloku mieszkalnego oraz sześć innych pożarów domów. Nie ma doniesień o ofiarach. Siły ukraińskie wyzwoliły natomiast wieś Dmytriwka w rejonie Iziumu.

Na południu kraju, w obwodzie mikołajowskim w wyniku ostrzałów zniszczone zostały magazyny rolnicze i trzy domy mieszkalne. Nie ma informacji o ofiarach. Według wstępnych danych Rosjanie ostrzeliwali wieś Parutyne amunicją kasetową.

11:33

Każdego dnia na Ukrainie z powodu rosyjskiej inwazji ginie dwoje dzieci - podkreśliła pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w zdalnym wystąpieniu z okazji 10-lecia Instytutu Aspen w Europie Środkowej. Od początku inwazji zginęło już co najmniej 323 dzieci.

Przez te niemal cztery miesiące rosyjskiej agresji wielu ludzi mówiło mi, że ciężko im jest nawet czytać wiadomości o Ukrainie. Rozumiem ich bardzo dobrze. Każdej normalnej, empatycznej osobie trudno jest dowiadywać się codziennie, jak w czyjś dom uderzył pocisk, prosto w pokój, zabijając rodzinę - powiedziała Zełenska, cytowana przez agencję Ukrinform.

Trudno jest czytać o podziurawionym kulami konwoju ewakuacyjnym, na którym był napis "Dzieci". Rzeczą niemożliwą do zrozumienia jest, że na Ukrainie każdego dnia ginie dwoje dzieci (...) Trudno jest patrzeć na zdjęcia ze zniszczonych miast, dziury zamiast okien, ludzi w szpitalach, zranionych minami - mówiła żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Wśród ostatnich ofiar jest 14-latek zabity w czwartek rosyjskim pociskiem w obwodzie zaporoskim, 7-latek ranny w piątek w wyniku rosyjskiego ostrzału w Mikołajowie oraz 15-letnia dziewczynka, która wcześniej w tym tygodniu odniosła obrażenia po uderzeniu rosyjskiej artylerii w obwodzie charkowskim - podał Ukrinform.

11:07

Wiele krajów dostarcza dziś Ukrainie broń, ale wiele z nich prosi, aby o tym nie mówić publicznie - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow, w wywiadzie dla portalu informacyjnego Liga.net.

10:34

Wojna Rosji z Ukrainą grozi wywołaniem globalnej fali głodu, a Kreml prowadzi działania dezinformacyjne, oskarżając UE o blokowanie eksportu zbóż i nawozów - napisał Wysoki Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych Josep Borrell w artykule opublikowanym na stronie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS).

"Jeszcze przed wojną Putina z Ukrainą przegrywaliśmy w globalnej walce z głodem. Teraz ta nieuzasadniona i niesprowokowana wojna naraża świat na głód, który dotknie (kolejne) setki milionów ludzi" - ocenił Borrell.

10:03

Negocjacje z Rosją mogą zostać wznowione pod koniec sierpnia po kontrofensywie ukraińskich sił zbrojnych - powiedział szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu i szef grupy na rozmowy pokojowe z Rosją, Dawyd Arachamija, cytowany przez portal informacyjny Ukrainska Prawda.

Jak zasugerował Arachamija, Ukraina będzie mogła wznowić rozmowy pokojowe z Rosją, kiedy wzmocni swoje pozycje na froncie. Negocjator nie doprecyzował jednak swojej wypowiedzi, tłumacząc, że nie chce zdradzać planów ukraińskich władz Rosjanom.

Koniec sierpnia. Nie chcemy dzielić się naszymi planami z Rosjanami, bo widzą to w otwartych źródłach. Ale myślę, że w niektórych miejscach przeprowadzimy kontrofensywę - powiedział. 

09:48

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 33 350 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Minionej doby Rosja straciła też dziewięć czołgów, 10 pojazdów opancerzonych, pięć systemów artylerii, system przeciwlotniczy, samolot, jednostkę pływającą i drona - napisano w komunikacie.

Łączne straty Rosji od 24 lutego do 18 czerwca wynoszą według ukraińskiego sztabu: 1465 czołgów, 3573 pojazdy opancerzone, 216 samolotów, 180 helikopterów, 739 systemów artylerii, 233 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 98 systemów przeciwlotniczych, 2513 pojazdów i cystern, 14 jednostek pływających i 594 drony.

09:46

Ukraińskie wojsko zestrzeliło dwie rakiety wystrzelone w kierunku Odessy z terytorium Krymu. 

09:45

Dym nad fabryką Topaz w okupowanym Doniecku.

09:44

Polska wzywa do siódmego pakietu sankcji wobec Rosji. Szósty pakiet sankcji mocno uderzył w Rosję. Ale nie byliśmy w stanie wystarczająco osłabić Putina i jego machiny wojskowej. Potrzeba więc dalszych i ostrzejszych sankcji - powiedział gazecie "Welt am Sonntag" wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz.

09:43

Chemikalia w zakładach Azot w Siewierodoniecku na Ukrainie grożą nie tylko życiu setek ukrywających się tam cywilów, ale też katastrofą ekologiczną dla całego regionu; wybuch mógłby zniszczyć całe miasto - powiedział stacji Sky News Petro Kuzyk, dowódca batalionu broniącego Siewierodoniecka przed wojskami rosyjskimi.

09:23

Szef Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew, minister obrony Siergiej Szojgu i młodsza córka prezydenta Katerina Tichonowa - w trwających dyskusjach o możliwym następcy Władimira Putina pojawiają się zarówno dawno znane, jak i zaskakujące kandydatury.

08:40

Ukraińscy cywile uwięzieni w Siewierodoniecku mają ograniczone możliwości opuszczenia miasta, a proponowany przez Rosję "korytarz humanitarny" może zostać wykorzystany od ich przymusowego przesiedlenia - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Ukraińscy cywile uwięzieni w Siewierodoniecku będą prawdopodobnie podejrzliwie podchodzić do korzystania z proponowanego korytarza. Możliwość opuszczenia miasta jest ograniczona z powodu zniszczenia mostów, ale proponowana przez Rosję trasa poprowadziłaby ich w kierunku miejscowości Swatowa, położonej głębiej na terytorium okupowanym przez Rosję. Jeśli uwięzieni cywile nie skorzystają z propozycji wyjścia korytarzem, Rosjanie prawdopodobnie uznają za uzasadnione, by w mniejszym stopniu odróżniać ich od ukraińskich celów wojskowych znajdujących się na tym obszarze" - dodano. 

08:39

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,141 mln osób - poinformowałaStraż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 26,1 tys. osób.

08:15

Wczoraj odbył się pierwszy koncert w operze w Odessie od rozpoczęcia wojny. Wykonawcy rozpoczęli od hymnu Ukrainy, a następnie odbyła się gala operowa.

08:08

Ukraińcy prowadzą kontrofensywę w okolicach Iziumu, by odciągnąć Rosjan od Słowiańska i zakłócić ich linię zaopatrzenia - ocenia w nowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Według ISW czystki wśród oficerów dodatkowo pogarszają zdolności dowodzenia w rosyjskiej armii.

07:43

Siły ukraińskie usiłują przebić się przez linię nieprzyjaciela na kierunku charkowskim, by wyjść na tyły rosyjskich jednostek operujących na kierunku słowiańskim w obwodzie donieckim - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W tym regionie Rosjanie kładą nowe bocznice kolejowe, by usprawnić swoje linie zaopatrzeniowe.

"Trwają walki o Siewierodonieck. W celu poprawy sytuacji taktycznej jednostki wroga próbowały przeprowadzić operacje szturmowe poza miastem, ale bez powodzenia" - dodało ukraińskie dowództwo.

07:42

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel broni swoich decyzji w sprawie Nord Stream 2. Gospodarka niemiecka zdecydowała się na transport gazu rurociągami z Rosji, ponieważ było on tańszy - powiedziała w wywiadzie dla portalu RND. Pytana o Putina stwierdziła, że "powinno się traktować jego słowa poważnie".

06:35

W odpowiedzi na intensyfikację współpracy wojskowej Nikaragui z Rosją USA objęły sankcjami nikaraguańskie przedsiębiorstwo Ediminas, aby zmniejszyć dochody rządu Daniela Ortegi z eksportu złota.

Jest to bezpośrednia reakcja USA na ogłoszoną we wtorek zgodę nikarguańskiego prezydenta Daniela Ortegi na udostępnienia baz wojskowych, lotnisk i portów jego kraju rosyjskim siłom zbrojnym: "aby mogły one uczestniczyć w operacjach na Karaibach i Oceanie Spokojnym".

Departament Skarbu USA, uzasadniając swą decyzję, wskazał na dyktatorski charakter rządów Daniela Ortegi.

06:34

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy zaapelowało w ONZ do światowych liderów o wsparcie ukraińskiego sektora telekomunikacyjnego niszczonego przez Rosję podczas inwazji.

"Pomimo ciągłego ostrzału Rosji zespół telekomunikacyjny kontynuuje odbudowę zniszczonych urządzeń, ustanawia Starlink i przywraca komunikację. To jednak nie wystarczy. Dlatego stale potrzebujemy pomocy krajów sojuszniczych. Liczymy na ich wsparcie dla sfery telekomunikacyjnej Ukrainy i wspólną walkę z największym wrogiem świata" - czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

Ministerstwo przypomina, że przed inwazją Federacji Rosyjskiej na pełną skalę Ukrainie udało się stać krajem o największym zasięgu szybkiego internetu w Europie.

Jak podał Ukrinform, do 10 czerwca ponad 3000 stacji bazowych operatorów telefonii komórkowej na Ukrainie zostało całkowicie lub częściowo wyłączonych. Ponad 20 proc. infrastruktury telekomunikacyjnej zostało uszkodzone lub zniszczone w wyniku agresji Rosji. 

06:32

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim premier Holandii Mark Rutte oświadczył, że popiera przyznanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE.

O rozmowie z premierem Holandii poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy: "Podziękowałem premierowi Rutte za poparcie statusu Ukrainy jako kandydata do UE. Poinformowałem o sytuacji na froncie. Omówiliśmy dalsze wsparcie bezpieczeństwa dla Ukrainy. Podziękowałem za znaczącą pomoc Holandii. Liczymy na jej kontynuację".

W wydanym po rozmowie komunikacie Rutte napisał, że brała w niej udział minister obrony Holandii Kajsa Ollongren.
"Rozmawiałem z prezydentem Zełenskim, o tym jak Holandia może jeszcze pomóc w dostawach broni i w sytuacji ze statusem kandydata do członkostwa w UE dla Ukrainy" - napisał na Twitterze holenderski premier.

06:24

Plany sprzedaży Ukrainie przez administrację USA czterech dużych, uzbrojonych dronów, Gray Eagle, zostały wstrzymane. Podyktowały to obawy, że zaawansowany sprzęt może wpaść w ręce wroga.

Powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą Reuters podał, że zastrzeżenia do sprzedaży dronów MQ-1C Gray Eagle, które mogą być uzbrojone w pociski Hellfire do wykorzystania na polu walki z Rosją, pojawiły się podczas szczegółowego przeglądu Administracji ds. Bezpieczeństwa Technologii Obronnych Pentagonu. Jej zadaniem jest ochrona wartościowych technologii przed dostaniem się w ręce wroga. Wcześniej projekt zatwierdził Biały Dom.

06:20

Sama Rosja zrobiła wszystko, aby zniszczyć wszelkie więzi z Ukrainą. No cóż, zrobimy wszystko, by nasze więzi z Europą były jak najmocniejsze - powiedział w wystąpieniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski.

W piątek rząd Ukrainy zakończył umowę o ruchu bezwizowym z Federacją Rosyjską. Reżim wizowy z Rosją będzie obowiązywał od 1 lipca. 

06:12

"Znowu atak wroga na Krzemieńczuk. Od 6 do 8 rosyjskich pocisków uderzyło w rafinerię i inną infrastrukturę. Szczegóły - później. Groźba ataków pozostaje. Ukrywajcie się!" - napisał na Telegramie Dmytro Łunin szef administracji obwodowej w Połtawie.

Informację potwierdzono w Telegramie Sił Zbrojnych Ukrainy. Podkreślano, że nieprzyjaciel wystrzelił 7 pocisków z okolic Biełgorodu, które mogłyby być skierowane w rafinerię w Krzemieńczuku i inne obiekty infrastrukturalne w obwodzie połtawskim. "Z kolei wróg rozpowszechnia informację, że pociski zostały wystrzelone w kierunku obwodu charkowskiego" - czytamy w oświadczeniu Sił Zbrojnych.