Niemieckim producentom palet brakuje gwoździ. Wykonywane są one ze stali pochodzącej z Rosji, a ta w związku z wojną w Ukrainie została objęta unijnymi sankcjami. Federalne Stowarzyszenie Opakowań Drewnianych, Palet, Opakowań Eksportowych (HPE) szacuje, że może to spowodować zakłócenia w łańcuchu dostaw.

HPE przestrzega, że produkcja palet w niektórych niemieckich firmach może zostać zatrzymana już w ciągu kilku tygodni. 

Platformy wykorzystywane do przenoszenia i składowania towarów tworzy się z tarcicy, klocków paletowych i gwoździ. Tych ostatnich do wyprodukowania pojedynczej sztuki potrzebnych jest 78. Z szacunków niemieckiego stowarzyszenia wynika, że około 90 proc. gwoździ tego typu wytwarzanych jest z rosyjskiej stali.

Palety produkowane są w wysoko zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, w których używa się stali o określonej jakości, dostępnej prawie wyłącznie w Rosji. Niemcy nie są w stanie przerobić swoich maszyn produkcyjnych tak, aby obsługiwały inny rodzaj gwoździ.

Import stali z innych krajów np. Dalekiego Wschodu czy Azji jest z kolei bardzo problematyczny. W Niemczech może zatem wkrótce zabraknąć milionów palet.

Brakuje nie tylko stali

Na zakłócenia w łańcuchu dostaw wpłynąć może także problem z importem samych palet. W 2021 roku Niemcy sprowadzili z Rosji, Białorusi i Ukrainy ponad 10 mln palet, co stanowiło 14,5 proc. wszystkich palet, które trafiły zza granicy na ten rynek.

Z Polski i innych krajów bałtyckich do Niemiec przyjechało w ubiegłym roku 9,55 mln palet. Jednak i te dostawy stoją pod znakiem zapytania, ponieważ producenci są w dużej mierze uzależnieni od importu rosyjskiego drewna.

Jedynie z tego można wywnioskować deficyt importowy wynoszący około 20 milionów palet. W rzeczywistości niedobór będzie prawdopodobnie znacznie wyższy, ponieważ według naszych informacji wszystkie kraje europejskie mają taki sam problem z zaopatrzeniem w gwoździe jak Niemcy - dyrektor zarządzający HPE Marcus Kirschner.

Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że w Niemczech wyprodukowano w 2021 roku 119,5 mln palet, co było rekordowym wynikiem. W połączeniu z paletami pochodzącymi z importu (39 mln sztuk) pozwoliło to na pokrycie krajowego zapotrzebowania, które wyniosło wówczas około 158 mln palet.