Osobie mającej umowę o pracę przysługuje płatny urlop wypoczynkowy. Jeśli nie wykorzysta go w całości lub części z powodu wygaśnięcia lub rozwiązania umowy, powinna dostać pieniężny ekwiwalent.

Umowa cywilna nie zobowiązuje natomiast zlecającego (zamawiającego) do udzielenia nam płatnego urlopu. Nawet jeśli takie zwolnienie zostanie nam przyznane, nie musi być płatne. Niewykluczone, że będziemy musieli także je później odpracować.
Jeśli znajdziesz zatrudnienie na umowę pracę i będziesz pracował na pełny etat, będziesz mógł liczyć co najmniej na minimalne wynagrodzenie określone przez prawo pracy. Od 1 stycznia tego roku płaca minimalna wynosi 1600 zł brutto. Prawo cywilne pozostawia kwestię wynagrodzenia obu stronom. Zlecenie może mieć także charakter nieodpłatny.

Umowa o pracę gwarantuje nam, że otrzymamy wynagrodzenie do 10 dnia następnego miesiąca. W przypadku umów cywilnych otrzymamy wypłatę po wykonaniu zlecenia, w terminie ustalonym przez obie strony.
Umowę o pracę możemy wypowiedzieć w terminie zależnym od jej rodzaju czy długości stażu u danego pracodawcy. Zlecenie może być rozwiązane w każdym momencie. Zasady rozwiązania umowy o dzieło powinno być natomiast określone w treści dokumentu.

Rozwiązując umowę o pracę, nie później niż w ciągu 7 dni powinniśmy otrzymać świadectwo pracy.
Zawarcie umowy ustnie nie gwarantuje, że zostanie ona uznana za umowę o pracę. Za pracę wykonaną bez pisemnego porozumienia przysługuje wynagrodzenie, jeśli strony tak się umówiły. Natomiast gdy za pracę na czarno nie zostało nam wypłacone wynagrodzenie, należy: złożyć pozew do sądu; udowodnić, że wykonaliśmy pracę; udowodnić rodzaj umowy łączącej nas z pracodawcą i udowodnić kwotę wynagrodzenia, na jakie się umówiliśmy. Trzeba się natomiast liczyć z tym, że zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności za naruszenie przepisów podatkowych.

Przed sądem mogą nam pomóc np.: zeznania innej osoby pracującej w tym samym miejscu; klientów firmy; nagrania monitoringu; zdjęcia z miejsca pracy; maile przesłane nam przez przełożonego; nasze podpisy na dokumentach firmy lub odbieranych fakturach czy potwierdzeniach odbioru przesyłki.
W razie wątpliwości i pytań, pomocy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

Dane kontaktowe PIP:

Główny Inspektorat Pracy
Ul. Krucza 38/42, 00-926 Warszawa
fax (22) 420 34 57, (22) 420 34 55
e-mail: kancelaria@gip.pip.gov.pl
strona internetowa: www.pip.gov.pl