Na Ukrainie odbędą się w niedzielę wcześniejsze wybory parlamentarne. Głosowanie nie jest organizowane na zajętym przez Rosję od marca Krymie i w Donbasie na wschodzie kraju, gdzie trwa konflikt z separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie. Wstępne wyniki wyborów mamy poznać do 30 października.

Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-19 czasu polskiego. Natychmiast po zamknięciu lokali oczekiwane są pierwsze wyniki sondaży powyborczych, tzw. exit-polls.

W wyborach startuje ponad 50 ugrupowań politycznych, szanse na wejście do Rady Najwyższej ma jednak tylko kilka. Według sondaży najwięcej mandatów zdobędzie w nich prezydencki Blok Petra Poroszenki, który może uzyskać ok. 30 proc. poparcia.

Do parlamentu trafią także: populistyczna Radykalna Partia deputowanego dotychczasowej Rady Najwyższej Ołeha Laszki, Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka, Samopomicz (Samopomoc) mera Lwowa Andrija Sadowego.

Badania opinii publicznej dają również szanse Batkiwszczynie b. premier Julii Tymoszenko; jej partia jednak balansuje w badaniach wokół 5-procentowego progu wyborczego. Eksperci nie wykluczają, że do Rady mogą wejść też ugrupowania, wywodzące się z Partii Regionów zbiegłego w lutym z kraju i ukrywającego się w Rosji b. prezydenta Wiktora Janukowycza: Silna Ukraina i Blok Opozycyjny.

W niedzielnych wyborach połowę 450-osobowego parlamentu Ukraińcy wyłonią spośród kandydatów z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa), których jest 213.

Głosowanie odbędzie się w ponad 32 tys. lokali wyborczych. 112 z nich znajduje się za granicą. Wybory będzie monitorowało ponad 2,3 tys. obserwatorów zagranicznych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Będą wśród nich także Polacy.

Wyborów nie będzie w 15 okręgach na wschodzie

Z wyborów zostało wyłączonych 15 okręgów w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami.

W obwodzie donieckim, gdzie powinno być 21 okręgów wyborczych, głosowanie nie odbędzie się w dziewięciu. W ługańskim, w którym ogólna liczba okręgów wynosi 11, z wyborów wyłączono sześć. Znajdują się one na terenach kontrolowanych przez rebeliantów i wspierającą ich armię Federacji Rosyjskiej.

Władze Ukrainy od kwietnia prowadzą na wschodzie kraju operację antyterrorystyczną. Uczestniczy w niej armia, Gwardia Narodowa MSW oraz podlegające temu resortowi ochotnicze bataliony. Operacja obejmuje południowo-wschodnią część obwodu ługańskiego oraz wschodnią część obwodu donieckiego. Terytoria te graniczą z Rosją, skąd do separatystów płynie broń i wsparcie ze strony rosyjskich wojsk.

Wstępne wyniki wyborów do 30 października

Przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w Kijowie Mychajło Ochendowski poinformował, że wstępne wyniki wcześniejszych wyborów parlamentarnych na Ukrainie będą znane do 30 października.

Podczas spotkania z delegacją obserwatorów wyborów z ramienia Parlamentu Europejskiego Ochendowski uściślił, że wstępne wyniki głosowania w formie elektronicznej nadejdą do CKW do przyszłej środy wieczorem, a najpóźniej w czwartek rano.

Na opublikowanie oficjalnych wyników CKW ma czas do 10 listopada, jednak już w niedzielę wieczorem, tuż po zamknięciu lokali wyborczych, zostaną ogłoszone wyniki prowadzonych przed nimi sondaży, tzw. exit-polls. Lokale wyborcze będą działały od 8 do 20 czasu lokalnego (7-19 w Polsce).

(j.)