Jeśli dyplomacja zawiedzie rozważymy wszystkie opcje, by zmienić kalkulacje prezydenta Rosji Władimira Putina, łącznie z dostawami broni defensywnej dla Ukrainy - powiedział prezydent USA. Barack Obama wypowiadał się po spotkaniu w Waszyngtonie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Prezydent Obama powiedział, że zgadza się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w sprawie kontynuacji strategii NATO i wzmacniania obecności sojuszu w krajach Europy Wschodniej. Oświadczył, że Rosja naruszyła wcześniejsze ustalenia dotyczące Ukrainy.

Jak powiedział, Rosja wysłała na terytorium Ukrainy więcej czołgów i artylerii niż stamtąd wycofała. Zaznaczył, że Rosja nie może siłą zmieniać kształtu granic w Europie.

Dodał, że zgadza się z Merkel co do utrzymania sankcji wobec Rosji. Ostrzegł, że jeśli Kreml będzie kontynuować obrany kurs, pogłębi się międzynarodowa izolacja Rosji.

Kanclerz Merkel powiedziała z kolei, że wyraziła już opinię na temat dostaw broni na Ukrainę. Według niej sojusz USA-UE będzie trwał, nawet jeśli obie strony nie zawsze się zgadzają.

Merkel przyznała, że doszło do pewnych niepowodzeń na drodze do osiągnięcia z Rosją dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, ale mimo to nie opowiada się za rozwiązaniem militarnym.

(j.)