Z powodu konfliktu o Ukrainę w tym roku nie odbędą się niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe - podał niemiecki dziennik "Der Spiegel". Regularne spotkania obu rządów, w których uczestniczyli Władimir Putin i Angela Merkel, odbywały się zazwyczaj równocześnie z obradami Dialogu Petersburskiego - istniejącej od 2001 roku platformy wymiany poglądów przedstawicieli obu społeczeństw.

Ze względu na postawę Moskwy obecnie takie spotkanie (obu rządów) pozbawione jest sensu - pisze "Der Spiegel", powołując się na anonimowe źródło w Berlinie.  

Dialog Petersburski ma odbyć się zgodnie z planem pod koniec października w Soczi. Szereg niemieckich organizacji pozarządowych oraz cześć polityków zapowiedziało jednak, że zbojkotuje spotkanie ze względu na aneksję Krymu przez Rosję i jej udział w konflikcie we wschodniej Ukrainie. Moskwa nie zgodziła się na przełożenie terminu, co proponował Berlin.  

Niemcy ostro krytykują politykę Kremla wobec Ukrainy; Merkel wypowiedziała się niedawno przeciwko zniesieniu sankcji wobec Rosji. Równocześnie Berlin stoi na stanowisku, że należy podtrzymywać dialog z Moskwą.

(mpw)