"Donbas jest zarządzany w sposób całkowicie autonomiczny, to terytorium nie ma już nic wspólnego z Ukrainą" - powiedział agencji AFP Andriej Purgin, wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. W rosyjskiej telewizji Rossija 24 oświadczył natomiast, że samozwańcze "republiki ludowe" - Doniecka i Ługańska - nie wejdą w sojusze polityczne z Ukrainą.

Rosja zbiera wojsko na Krymie

Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu oświadczył, że zaostrzenie sytuacji na Ukrainie i wzrost zagranicznej obecności wojskowej w pobliżu granic Rosji wymagają rozmieszczenia na Krymie pełnowartościowego zgrupowania wojsk. Szojgu podkreślił, że będzie to jednym z priorytetowych... czytaj więcej

Mówiąc o tym, że Donbas (Donieckie Zagłębie Węglowe) jest zarządzany "w sposób całkowicie autonomiczny", Purgin komentował przyjęcie przez parlament Ukrainy ustawy, gwarantującej specjalny status kontrolowanym przez rebeliantów obszarom w obwodzie donieckim i ługańskim.

W wywiadzie dla Rossiji 24, wypowiadając się w tej samej sprawie, oświadczył natomiast: Jedną ze stałych zasad jest to, że nie możemy akceptować żadnych sojuszy politycznych z obecną Ukrainą. O federalizmie i jakichkolwiek innych "-izmach" nie ma mowy.

Ustawa o specjalnym statusie przewiduje nadanie takiego statusu na trzy lata władzom samorządowym na terenach kontrolowanych przez separatystów. Przewiduje, że 7 grudnia mają tam się odbyć przedterminowe wybory samorządowe, a mandat wyłonionych w nich władz nie może być uchylony przed upływem kadencji. Organy samorządowe będą uczestniczyły ponadto w procesie mianowania szefów prokuratur i sądów.

Wcześniej ukraińskie media opublikowały projekt ustawy o specjalnym statusie, z którego wynikało, że rejony nim objęte to "powiaty, miasta i wsie znajdujące się w momencie wejścia ustawy w życie w granicach operacji antyterrorystycznej". Ukraina ma zapewnić mieszkańcom tych terytoriów prawo do korzystania z języka rosyjskiego lub jakiegokolwiek innego języka w życiu społecznym i prywatnym, włączając w to edukację.

Ponadto ustawa m.in. zezwala władzom tych rejonów na nawiązywanie współpracy z organami samorządowymi Federacji Rosyjskiej - miałoby się to odbywać na podstawie umów o współpracy transgranicznej.

We wtorek ukraiński parlament przegłosował również zwolnienie z odpowiedzialności karnej członków ugrupowań, walczących w zbuntowanych regionach przeciwko ukraińskim siłom rządowym.


PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: "Zbuntowane rejony Ukrainy ze specjalnym statusem. Separatyści bezkarni".


(edbie)