Kontrowersyjny rosyjski konwój z pomocą humanitarną zaczął przeprawiać się przez rosyjsko-ukraińską granicę. Zaczęła się kontrola celna pierwszych 16 z 280 ciężarówek na przejściu Izwarino.

Jak donosi nasz specjalny wysłannik do Kijowa Krzysztof Berenda, służby wojskowe Ukrainy twierdzą, że dziś zaczną kontrolować i być może nawet wpuszczać pierwsze kamazy z Rosji.

Najpierw muszą jednak dostać pełną dokumentację wszystkich 280 ciężarówek, a pracownicy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, którzy mają pilotować konwój powinni otrzymać gwarancje bezpieczeństwa z obu stron.

Grupa czołowa pracowników MKCK, mająca za zadanie rozpoznanie sytuacji w rejonach, przez które będzie przejeżdżał konwój z rosyjską pomocą, już wczoraj wjechała na terytorium Ukrainy.

Trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami

34 cywilów zginęło, a 29 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w czasie starć w Doniecku, na wschodniej Ukrainie.

Według dowództwa toczonej w tym regionie operacji antyterrorystycznej w tym samym czasie od kul przeciwnika zginęło dziewięciu ukraińskich żołnierzy, zaś rannych zostało 12. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie Andrij Łysenko poinformował, że od wtorku siły Ukrainy ścierały się z rebeliantami 32 razy. Według jego relacji ukraińskie wojska nacierają na buntowników na linii między miejscowościami Iłowajsk-Zugres oraz biją się w rejonie Jasynuwatej, Doniecka, Ługańska i kurhanu Saur-Mogiła.

Także w ciągu ostatniej doby ze strefy działań wojennych wyjechało ponad trzy tysiące osób. Ogólna liczba uchodźców, którzy porzucili region obwodu donieckiego i ługańskiego, gdzie trwają walki oraz okupowany przez Rosję Krym, wyniosła ponad 100 tysięcy.

(j.)