Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy turnieju WTA na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Polka pokonała Chinkę Qinwen Zheng 6:1, 6:4. Kolejną rywalką Świątek będzie Czeszka Karolina Pliskova.

Był to pierwszy występ Igi Świątek od 18 marca, kiedy uległa Jelenie Rybakinie z Kazachstanu w półfinale turnieju WTA w Indian Wells. Od tego czasu pauzowała z powodu kontuzji.

Pierwszy set w 32 minuty

Dziś Polka potrzebowała zaledwie 32 minut, aby rozstrzygnąć na swoją korzyść pierwszego seta. Dopiero w drugiej partii uplasowana na 25. miejscu w światowym rankingu i o niespełna półtora roku młodsza Chinka postawiła faworytce większy opór. Przy stanie 4:3 dla Świątek, Zheng miała pierwszą okazję na przełamanie - wykorzystała sytuację doprowadzając do remisu.

W kolejnym, najbardziej zaciętym w całym meczu gemie, Iga Świątek wykorzystała trzeciego break pointa, a następnie - przy swoim podaniu - rozstrzygnęła rywalizację po pierwszej piłce meczowej.

Był to trzeci pojedynek tych tenisistek w cyklu WTA. W dwóch poprzednich - w 2022 roku w San Diego oraz w wielkoszlemowym French Open - także zwyciężyła Polka, tyle że w trzech setach.

Zwyciężczyni singlowego turnieju w Stuttgarcie otrzyma 120 tys. dolarów oraz samochód Porsche Taycan.

W deblu w Stuttgarcie startowała Alicja Rosolska, której partnerowała Czeszka Miriam Kolodziejova. W czwartkowym ćwierćfinale słowiański duet przegrał z rozstawionymi z numerem trzecim Amerykanką Nicole Melichar-Martinez i Meksykanką Giulianą Olmos 6:7 (6-8), 3:6.