Czechy pokonały w Szczecinie Słowację 3:1 (25:19, 28:30, 25:16, 25:17) w meczu grupy B mistrzostw Europy siatkarzy. W drugim spotkaniu tej grupy Niemcy wygrali z Włochami 3:2 (25:22, 21:25, 19:25, 25:19, 15:8).

Czesi wygrali 3:1 ze Słowakami /Marcin Bielecki /PAP

Tylko w jednym secie reprezentanci Słowacji postawili się swoim sąsiadom. W pozostałych trzech zespół czeski zdecydowanie dominował i zwyciężając 3:1 zdobył komplet punktów.

Najlepszym zawodnikiem na boisku w meczu Czech ze Słowacją był przyjmujący Freiedrichshafen Michal Finger. Czech był raz po raz uruchamiany w atakach przez kapitana drużyny Jakuba Janocha i zdobywał punkt za punktem.

Słowacy tylko w drugim secie stawili opór. Prowadzili na początku partii pięcioma punktami, ale tuż po drugiej przerwie technicznej roztrwonili przewagę. Czesi nawet wyszli na jednopunktowe prowadzenie 17:16. Set jednak kończył się grą na przewagi. Oba zespoły miały po cztery piłki setowe, ale tę ostatnią zdobył słowacki blok.

W trzeciej partii Czesi prowadzili od początku do końca utrzymując kilkupunktową przewagę. Dzieła zniszczenia dokonał 20-letni Donovan Dzavoronok posyłając trzy z rzędu serwisy nie do odbioru dla rywali. Jeszcze większą przewagę mieli Czesi w czwartej partii. Słowacy pod koniec meczu stracili wiarę w odwrócenie losów meczu, który zakończył punkt zdobyty po podwójnym odbiciu piłki przez rozgrywającego Słowacji Daniela Koncala.

Mecze ze Słowacją zawsze są dla nas wyjątkowymi. Dlatego cieszymy się, że wygraliśmy i dobrze rozpoczęliśmy te mistrzostwa. Po przegranym drugim secie i przerwie wyszliśmy na boisko z czystymi głowami. Widać poskutkowało - mówił po spotkaniu Ales Holubec, środkowy Czech.

Także środkowy reprezentacji Słowacji i GKS Katowice Emanuel Kohut przyznał, że dla nich mecz z Czechami jest zawsze specjalnym wydarzeniem. "Dzisiaj się nie udało. Naszym celem jest niezależnie od tego czy wygramy czy przegramy, w każdym meczu zagrać jak najlepiej" - przyznał po meczu.

W drugim spotkaniu grupy B w Szczecinie reprezentacja Niemiec ograła Włochów. Mecz - po twardej walce - zakończył się wynikiem 3:2 (25:22, 21:25, 19:25, 25:19, 15:8).

Podział na grupy

Do ćwierćfinałów bezpośrednio awansują zwycięzcy grup. W barażach zagrają zespoły z drugich i trzecich miejsc. Z dalszej rywalizacji odpadają zespoły, które uplasują się na ostatnich pozycjach.

Grupa A: Finlandia, Estonia, Polska, Serbia (Warszawa, Gdańsk)

Grupa B: Słowacja, Czechy, Niemcy, Włochy (Szczecin)

Grupa C: Bułgaria, Rosja, Słowenia, Hiszpania (Kraków)

Grupa D: Holandia, Turcja, Belgia, Francja (Katowice)