Na Wyspę Pucką z południa dociera fala powodziowa, a z północy woda z cofki wywołanej niekorzystnym wiatrem. Podtopionych zostało kilka budynków. Odra zagraża też staremu wałowi z początku ubiegłego stulecia.

Mieszkańcy wyspy przez całą noc wzmacniali wał workami z pisakiem. Przeciekał on w ponad 20 miejscach. Poziom wody w Odrze podniósł północny wiatr, wpychający wodę z Bałtyku i Zalewu Szczecińskiego. Jeszcze dwa tygodnie temu, podczas omawiania przygotowań do przyjęcia fali powodziowej, wydawało się, że do cofki nie dojdzie. Stało się jednak inaczej i to w najgorszym momencie, kiedy z południa dociera fala kulminacyjna.

Wał przeciwpowodziowy na Wyspie Puckiej został usypany na torfowym podłożu. Im dłużej woda na niego napiera, tym większe jest ryzyko, że nie wytrzyma jej naporu. Według prognoz wysoka woda ma się utrzymywać w Szczecinie przez około dwa tygodnie.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach.