Dwie drogi zasypane przez osuwiska, podtopione budynki w miejscowościach Krempachy i Trybsz, gdzie Białka wystąpiła z koryta - to skutki intensywnych opadów deszczu na Podhalu; ponownie podniósł się poziom wody w rzekach.

Najpoważniejsza sytuacja była w nocy miejscowość Krępachy, gdzie wylała Białka. Wieś była odcięta od świata. Obecnie jest już dojazd do miejscowości od strony Frydmana - powiedział rzecznik nowotarskiej straży pożarnej Piotr Krygowski. Strażacy pracują przy wypompowywaniu wody z zalanych domów.

Osuwisko całkowicie zasypało drogę powiatową, prowadzącą do Sromowiec Niżnych - dojazd do tej miejscowości jest odcięty, dojście jest możliwe przez Słowację i pieszą kładkę na Dunajcu.

Ziemia, która obsunęła się ze zbocza, zablokowała też jeden pas ruchu na drodze wojewódzkiej nr 969 w okolicach miejscowości Grywałd. Droga jest przejezdna.

Stan alarmowy przekroczony jest na trzech podhalańskich rzekach m.in. na rzece Czarny Dunajec w Nowym Targu o 94 cm.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie gmin Zakopane i Bukowina Tatrzańska.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach.