Woda na Wiśle opada, ale wały są nasiąknięte wodą; prognoza pogody na dziś jest optymistyczna, na terenach dotkniętych powodzią dużych opadów nie należy się spodziewać - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller.

Minister poinformował, że o godzinie 5 Wisła - od źródeł do Zawichostu - wszędzie notowała spadki. Podkreślił, że rzeka w dół od Zawichostu jest jeszcze przed największa falą powodziową, ale przyrosty nie są tak duże jak w poprzednich dniach. To samo dotyczy dopływów Wisły, zwłaszcza prawostronnych. Te rzeki też opadają.

W tym obszarze Wisła ma wysokie stany od trzech dni, wały są nasiąknięte wodą i mało stabilne. Apeluję, żeby nikt bez potrzeby nie wchodził na wały, nie wjeżdżał tam żadnym sprzętem - powiedział Miller.

Zaznaczył, że należy nadal zachować wielką ostrożność na wałach i w pobliżu wałów.

Nie chciałabym, żebyśmy przez zbyt duży optymizm narażali życie swoje i ratowników - powiedział Miller.

Zaapelował, aby mieszkańcy terenów zagrożonych powodzią decydowali się na ewakuację odpowiednio wcześnie. Minister powiedział, że mało kto korzysta z oferty spokojnej ewakuacji, choć służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców podstawiają autokary odpowiednio wcześnie, by można było zabrać swoje rzeczy.

Zaznaczył, że wiele osób, które biorą udział w alce z powodzią, nigdy w swojej karierze zawodowej nie miało do czynienia z podobną sytuacją, mimo to doskonale się sprawdzają.

Proszę, aby słuchać ich podpowiedzi, próśb i zaleceń - dodał minister.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Informujcie o tym, jak zmieniła się sytuacja od wczoraj.

Sprawdź aktualizowaną na bieżąco informację "Polska pod wodą - informacje od Was minuta po minucie". Poinformuj nas i innych! Mapa powstała na podstawie informacji nadesłanych przez słuchaczy i internautów RMF FM na Gorącą Linię.


Pokaż Polska pod wodą. Powódź maj 2010 na większej mapie