W województwie świętokrzyskim ewakuowano mieszkańców trzech miejscowości w gminie Nowy Korczyn, przygotowywana jest ewakuacja dziewięciu miejscowości w gminie Pacanów. Zamknięty został most w Piotrowicach na drodze krajowej 79 Warszawa-Sandomierz-Kraków.

O sytuacji w Nowym Korczynie - komendant powiatowy Kazimierz Ścibło

W gminie Nowy Korczyn w nocy ewakuowano część ludzi oraz zwierzęta w miejscowości Łęka, Podraje i Podzamcze. W tych wsiach mieszka około 350 osób. Przygotowano dla nich miejsca w szkołach i remizie, ale część wyjechała do rodzin. Woda zalała piwnice szkoły w Nowym Korczynie i zagraża tamtejszemu kościołowi. Wokół świątyni ułożono worki z piaskiem. Trwają przygotowania do ewakuacji dziewięciu miejscowości w gminie Pacanów. Do wojewody wystąpiono o udostępnienie amfibii.

Wisła w rejonie Nowego Korczyna ma poziom 10 metrów. Najtrudniejsza sytuacja w powiecie buskim jest w Parchocimiu, gdzie występują tzw. podsiąki pod wałem wiślanym. Na Nidzie, która w rejonie Nowego Korczyna wpada do Wisły, wystąpiła tzw. cofka.

W powiecie kazimierskim groźna jest rzeka Nidzica. Ewakuowano pojedyncze gospodarstwa w Senisławicach, Morawiankach i Chwalibogowicach. Problem strażacy mają z dwoma osobami w Senisławicach, które w poniedziałek nie chciały się ewakuować. Teraz szybki nurt wody bardzo to utrudnia, a ratownicy nie mają odpowiedniego sprzętu.

Górna Wisła przekroczyła poważnie stany alarmowe, stany ostrzegawcze są przekroczone w Sandomierzu i Zawichoście. Na innych rzekach przekroczone są stany alarmowe.

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w ulewach, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Informujcie o tym, jak zmieniła się sytuacja od wczoraj.

Sprawdź aktualizowaną na bieżąco informację "Polska pod wodą - informacje od Was minuta po minucie". Poinformuj nas i innych! Mapa powstała na podstawie informacji nadesłanych przez słuchaczy i internautów RMF FM na Gorącą Linię.


Pokaż Powódź 2010 - 18 V 2010 na większej mapie