Off Plus Camera to jeden z najważniejszych, a zarazem najmłodszych festiwali filmowych w Polsce. Jest jedyną wielkoformatową imprezą w Europie Wschodniej dedykowaną w całości światowemu kinu niezależnemu. Festiwal odbywa się co roku w Krakowie i jest częścią miejskiego projektu kulturalnego pod nazwą "6 zmysłów".

Najważniejszym punktem festiwalowego programu jest międzynarodowy konkurs filmów fabularnych "Wytyczanie drogi". W jego ramach 12 pierwszych lub drugich filmów młodych twórców walczy o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tysięcy euro. Reżysera zwycięskiego filmu wyłania międzynarodowe jury złożone z wybitnych twórców filmowych i ekspertów kina o światowej renomie.

Podczas festiwalu Off Plus Camera, poza sekcją konkursową, prezentowane są także najnowsze produkcje nagradzane na wielkich światowych festiwalach. W Krakowie odbywają się także polskie premiery wielu głośnych filmów przed ich wejściem do kin w całej Polsce. W programie Off Plus Camera można także znaleźć przeglądy kinematografii narodowych, sekcje tematyczne - jak np. From The Gut - odkrywające przed polską publicznością najoryginalniejsze produkcje "amerykańskich niezależnych" oraz retrospektywy ikon kina autorskiego.

Off Plus Camera to ostoja dla dobrego, nierzadko trudnego kina, a także miejsce spotkań, dyskusji i wymiany poglądów. Znakiem rozpoznawczym imprezy jest przeniesienie projekcji filmowych do małych i średnich, studyjnych sal krakowskich kin. Tak przemyślana polityka projekcji ma przywołać pamięć małych, klimatycznych kin z ambitnym repertuarem, dyskusyjnych klubów filmowych, które w czasach świetności polskiego kina lat 60-tych, 70-tych i 80-tych były ostoją kultury, miejscem spotkań elit artystycznych i intelektualnych.

Festiwalowi towarzyszą liczne warsztaty, spotkania z twórcami oraz panele dyskusyjne, a także pokazy specjalne i koncerty.

I edycja festiwalu

Festiwal zadebiutował w październiku 2008 roku. W jego pierwszej edycji pokazano ponad 100 filmów. Wśród nich znalazły się nie tylko filmy konkursowe, ale także najnowsze produkcje światowego kina niezależnego, wybierane przez międzynarodowych ekspertów największych światowych festiwali filmowych. Największym wydarzeniem festiwalu był bez wątpienia konkurs główny, w ramach którego o Krakowską Nagrodę Flmową w wysokości 100 tys. euro walczyło 12 filmów młodych twórców. W jury konkursu zasiedli wybitni reżyserzy: Hector Babenco, Petr Zelenka, Michael Almereyda oraz kompozytor Zbigniew Preisner. Nagrodę główną przyznano filmowi "Maminsynek" amerykańskiego twórcy Azazel'a Jacobs'a. Swoją nagrodę przyznała także publiczność, której ulubieńcem okazał się film Alexa Holdrige'a, "Pocałunek o północy".

II edycja festiwalu

Na drugą edycję festiwalu nie trzeba było długo czekać - odbyła się w kwietniu 2009 roku. Tym razem w międzynarodowym konkursie o Krakowską Nagrodę Filmową walczyły m.in. filmowe debiuty nagrodzone na festiwalach w Sundance i Berlinale. W jury zasiedli: Zbigniew Preisner, a także lauerat Oscara, Fernando Trueba, nominowana do Złotego Niedżwiedzia Allison Anders, lauerat Złotego Lwa Andriej Zwiagincew, niemiecki reżyser Max Farberbock oraz dyrektor programowy festiwalu Sundance Trevor Groth. Nagrodę główną zdobył chilijski reżyser Sebastian Silva za dramat obyczajowy "Służąca". Warto dodać, że II edycja festiwalu przypieczętowała współpracę krakowskiego festiwalu z Sundance Film Festival, najważniejszym na świecie festiwalem kina niezależnego. Amerykański festiwal założony przez Roberta Redforda przedstawił w Krakowie swoją jubileuszową sekcję pod tytułem "25 lat Sundance". W jej ramach pokazano tak kultowe filmy - zwycięzców z Sundance - jak "Cal do szczęścia" Johna Camerona Mitchella czy "W rytmie serca" Allison Anders.

III edycja festiwalu

Kolejna edycja festiwalu OFF PLUS CAMERA odbyła się w kwietniu 2010 roku. Z powodu żałoby narodowej zostały odwołane pierwsze dni festiwalu, a wybuch wulkanu i związane z tym komplikacje w podróżach lotniczych, wpłynęły na zmiany programowe. Mimo przeszkód trzecia edycja festiwalu była niezwykle udana. Przewinęło się przez nią około 13 tysięcy widzów, którzy uczestniczyli w blisko 400 seansach filmowych. Ja co roku festiwal przyciągnął wielu znakomitych gości. Wśród nich znalazła się reżyserka głośnego "fortepianu" - Jane Campion, którą uhonorowano nagrodą "Pod prąd" za działalność w obszarze kina niezależnego. Podczas festiwalu prawdziwym wydarzeniem była premiera jej filmu "Jaśniejsza od gwiazd".

Po raz trzeci przyznano także Krakowską Nagrodę Filmową - jej laureatem został Marek Najbrt, reżyser czeskiego filmu "Protektor". Nagrodę publiczności zdobył natomiast film otwarcia festiwalu - "Dobre serce" Dagura Kári. Swoje wyróżnienie przyznali też akredytowani przy festiwalu dziennikarze - tzw. Polskiego Noble'a Filmowego otrzymał Kyle Patrick Alvarez za film "Easier with Practice".

IV edycja festiwalu

Ubiegłoroczne, organizowane już po raz czwarty międzynarodowe święto kina niezależnego przypadło w kwietniu. Czwartą już edycję OFF PLUS CAMERA uświetnił swą obecnością reżyser Peter Weir, który zawitał z premierą fimu "Niepokonani".

Podobnie jak w latach ubiegłych, najbardziej emocjonujący punkt programu stanowił konkurs główny. Tym razem o przyznaniu najwyższego trofeum festiwalu decydowało jury pod przewodnictwem Jerzego Skolimowskiego. Ostatecznie Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. euro otrzymał Park Jung-Bum za film "Musan il-gy". W trakcie festiwalu wręczono również prestiżową nagrodę "Pod Prąd". Jej laureatem został brytyjski aktor i reżyser Tim Roth. Przyznano także wyróżnienia polskim obrazom. Nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych nagrodę w wysokości 100 000 PLN zdobył Marcin Wrona za film "Chrzest". W tym roku zadebiutowała również nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI. Jury pod przewodnictwem Ronalda Bergana uhonorowało nią film Jana Komasy "Sala samobójców". Nagrodę publiczności zdobył zaś polski film "Heniek" w reżyserii Elizy Kowalewskiej.