101 kierowców ścigać się będzie w wyścigu górskim w Limanowej. Zawodnicy z 6 krajów będą pokonywać na czas wzniesienie w okolicy Przełęczy pod Ostrą. Na starcie pojawią się auta z silnikami o mocy nawet 700 koni mechanicznych. Start pierwszego zawodnika w sobotę.

Obecny 2014 rok - to już kolejna szósta edycja organizowanego samochodowego wyścigu górskiego "Limanowa - Przełęcz pod Ostrą".

W tym roku Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) oraz Polski Związek Motorowy w ramach 6. Wyścigu Górskiego Limanowa - Przełęcz pod Ostrą, w dniach 13-15.06.2014 r. powierzył organizację Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski (GSMP) organizatorom z Limanowej. A co bardzo ważne, impreza ta została wpisana do kalendarza elitarnych imprez FIA European Hill Climb Championship - jest to najwyższa ranga imprez z cyklu samochodowych wyścigów górskich.

Zawody będą stanowić również rundę Mistrzostw Słowacji w wyścigach górskich (MSR), a same zawody w Limanowej będą jedynymi o tak wysokiej randze w Wyścigach Górskich odbywających się na terenie Polski.

Dlatego będzie to także wydarzenie historyczne dla motosportu w Polsce, ponieważ taka ranga zostanie rozegrana po raz pierwszy w Polsce!

Te auta w zeszłym roku na mecie w Limanowej miały ok. 260 km/h. Zawodnicy ścigają się pod górę, na szczęście, bo gdyby to były płaskie przejazdy, to sobie nie wyobrażam tych prędkości. Jadą po drodze, która ma ok. 6 metrów szerokości. Zabezpieczona jest bandami, tak jak tory wyścigowe. Tak że tu różni się to od rajdu samochodowego, gdzie band nie ma. Muszą jechać po trasie, czyli nie mogą ciąć zakrętów, muszą się zmieścić między liniami wyznaczającymi krawędzie toru - wyjaśnia Mariusz Suss, współorganizator samochodowego wyścigu górskiego w Limanowej.

Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem fanów sportów motorowych, których tysiące pojawiają się podczas każdego wydarzenia. Ale wydarzenie to ma także poparcie Polskiego Związku Motorowego oraz samorządów lokalnych, które są współorganizatorem imprezy, w tym  - Powiat Limanowski, Miasto i Gmina Limanowa, oraz Gmina Słopnice.

mat.prasowy