Historyczne zwycięstwo - takie określenie przewija się najczęściej przez czołówki holenderskich gazet po sukcesie Pomarańczowych, którzy w pierwszym meczu grupowym piłkarskich mistrzostw świata rozgromili broniących tytułu Hiszpanów 5:1. "Jesteście bohaterami", "Rewelacyjny debiut Oranje", "Nie do wiary", "Przygniatające zwycięstwo" – pisze tamtejsza prasa.

"Jaki wspaniały wynik 5:1. Holandia zmiażdżyła w piątek Hiszpanię, biorąc symboliczny rewanż za przegrany finał mistrzostw świata sprzed czterech lat" - pisze gazeta "Telegraaf".

Rozgromienie Hiszpanii za jeden z największych sukcesów holenderskiej piłki uważa gazeta "Volkskrant". Chwali zawodników, trenera van Gaala, który był ostatnio krytykowany za ustawienie zespołu z pięcioma obrońcami oraz Robina van Persiego za wspaniały strzał szczupakiem. "To było zagranie na najwyższym światowym poziomie" - konkluduje "Volkskrant".

Gazeta "Trouw" określając sukces mianem "surrealistycznego zwycięstwa" zaleca piłkarzom, aby ze wszystkich sił dążyli do zajęcia pierwszego miejsca w grupie, by nie zmierzyć się w następnej fazie turnieju z Brazylią.

"Któż mógł przypuszczać, że Holandia pokona aż 5:1 mistrzów świata?" - pyta w relacji gazeta "AD", opatrując ją zdjęciami wiwatujących kibiców na ulicach i placach Amsterdamu, Rotterdamu i Eindhoven.

"To historyczny dzień dla Holandii, która roztrzaskała mistrzów świata. Będzie co opowiadać naszym dzieciom" - to reakcja na sukces komentatora telewizyjnego Jacka van Geldera.