Po śmierci rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego urzędem tymczasowo kieruje jeden z jego zastępców - Stanisław Trociuk - poinformowała Marta Kukowska z wydziału komunikacji społecznej w biurze RPO. Janusz Kochanowski zginął w sobotę w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

Jak powiedziała Kukowska, ciało Janusza Kochanowskiego zostało już zidentyfikowane, nie ma jednak jeszcze decyzji, co do terminu pogrzebu. Decyzję w tej sprawie podejmie rodzina.

Śledzimy wiadomości i czekamy na dalsze decyzje"- powiedziała Kukowska. Od poniedziałku w siedzibach RPO, w godzinach pracy urzędów, wystawione zostaną Księgi Kondolencyjne. Kondolencje można złożyć także za pośrednictwem strony internetowej RPO.

Janusz Kochanowski był Rzecznikiem Praw Obywatelskich V kadencji, od 2006 r.

Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Procedurę wyboru określa regulamin Sejmu, według którego kandydatów na to stanowisko może zgłosić marszałek izby lub co najmniej 35 posłów w ciągu 21 dni od od dnia odwołania lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu"RPO (w obecnej sytuacji - śmierci).

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął obowiązki głowy państwa, zapowiedział w niedzielę, że powołania nowego rzecznika można spodziewać się "szybko". Marszałek zaznaczył, że procedura wyłonienia następcy Kochanowskiego została uruchomiona automatycznie.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM

Tutaj możesz złożyć kondolencje

Tutaj znajdziesz podsumowanie tragicznych wydarzeń w Smoleńsku