Ponownie pochylimy się nad rosyjskimi wnioskami o unieważnienie pierwszych zeznań kontrolerów lotu z lotniska Siewiernyj - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. Do podjęcia takiej decyzji skłoniły go między innymi argumenty pełnomocników i rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Zeznania złożone w kwietniu różnią się od tych z sierpnia. Rosjanie zażądali od polskiej strony unieważnienia tych pierwszych.

W czwartek wieczorem po blisko sześciu godzinach zakończyło się spotkanie przedstawicieli prokuratury z członkami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

To, czy pierwsze zeznania kontrolerów będą jednak brane pod uwagę, zależy od wyników dodatkowych analiz prawnych. Z pewnością będą one przedmiotem właśnie takiej pogłębionej analizy, jeśli idzie o prokuratorów prowadzących postępowanie, co nie oznacza oczywiście, że będzie jakaś decyzja odmienna - mówi prokurator Andrzej Seremet. Do zmiany decyzji nakłaniali go pełnomocnicy rodzin, tym razem wyjątkowo usatysfakcjonowani zarówno samym spotkaniem, jak i podejściem prokuratury do problemu nieważności zeznań kontrolerów.

Chyba jest zbieżność pomiędzy nami, jako pełnomocnikami, co do tego, że zeznania należy uznać za ważne, natomiast decyzji rosyjskiej prokuratury nie brać w ogóle pod uwagę, ponieważ nie ma ona charakteru legalnego - taki wniosek po spotkaniu wysnuł mecenas Rogalski.

Według szefa Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk. Ireneusza Szeląga dostęp do oryginalnych taśm z czarnych skrzynek jest warunkiem koniecznym dla pełnej opinii fonoskopijnej. Szeląg zaznaczył, że obecnie biegli intensywnie pracują na tym materiale, który mają", czyli na kopiach zapisów.

Jest już pewne, że podczas wizyty prezydenta Miedwiediewa dojdzie do spotkania polskiego i rosyjskiego prokuratora generalnego. Seremet liczy, że ta wizyta "przyniesie jakiś impuls" do poprawy współpracy prokuratur w sprawie wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Nigdy nie można mówić, że nie może być lepiej. Liczymy, że ta wizyta jakiś impuls przyniesie - mówi Seremet.

Już w niedzielę do Polski przybędzie Prokurator Generalny Federacji Rosyjskiej Jurij Czajka, z którym Seremet podpisze memorandum o polsko-rosyjskiej współpracy prokuratur. Oczywiście memorandum nie jest czarodziejską różdżką, która coś załatwi, ale może polepszyć współpracę na przyszłość - dodał.

Jak wcześniej zapowiadano, priorytety Prokuratury Generalnej w rozmowach ze stroną rosyjską to uzgodnienie orientacyjnej daty przekazania Polsce kluczowych dowodów ws. katastrofy smoleńskiej, czarnych skrzynek i wraku samolotu, oraz uzyskanie informacji o statusie smoleńskiego lotniska.