Prezydent Lech Kaczyński "wybitnie wyróżnił się w służbie publicznej dla swego kraju". Takie słowa brytyjski premier Gordon Brown napisał w księdze kondolencyjnej wyłożonej w ambasadzie RP w Londynie w związku z sobotnią katastrofą lotniczą.

Jesteśmy w żałobie po śmierci człowieka, który wybitnie wyróżnił się w służbie publicznej dla swego kraju. (...) Wspominamy historyczne więzy Wielkiej Brytanii i Polski. Nigdy nie zapomnimy wspólnej służby dla dobra ludzkości, w której tak wielu ludzi oddało swoje życie - napisał Brown. W czasie tragedii i straty dla narodu polskiego nasze myśli i myśli Brytyjczyków są wraz z nim - dodał. Brytyjski premier zwrócił też uwagę na rolę Marii Kaczyńskiej, jako patronki inicjatyw społecznych i dobroczynnych.

Brown odwiedził budynek ambasady RP przy Portland Place w towarzystwie żony Sarah i przedstawicieli MSZ. Powitała go ambasador Barbara Tuge Erecińska.

Brown przebywał z jednodniową wizytą w Polsce 28 kwietnia 2009 r., gdy odwiedził teren byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Prezydent Kaczyński był z wizytą państwową w Wielkiej Brytanii w listopadzie 2006 roku, a jego żona Maria z samodzielną wizytą w Londynie w ubiegłym roku jako inicjatorka polskiego festiwalu kulturalnego Polska!Year.