Delegacja polskich władz pod przewodnictwem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej i szefa kancelarii premiera Jacka Cichockiego weźmie udział w obchodach 75. rocznicy zbrodni katyńskiej i 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej, które odbędą się w Smoleńsku i Katyniu. W Polsce dzisiejsze obchody rozpoczęła o godz. 7.15 msza święta w kaplicy sejmowej w Warszawie, w której udział bierze m.in. marszałek Radosław Sikorski.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Uroczystości upamiętniające katastrofę rozpoczną się na terenie lotniska wojskowego w Smoleńsku o godzinie 12. (11 czasu polskiego). Następnie delegacja uda się na Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, gdzie odda hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Wystąpienie wygłosi minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

W skład delegacji wchodzą m.in. wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska, wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Obecni będą także przedstawiciele rodzin katyńskich, rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, Sejmu, Senatu, duchowieństwa oraz wojska.
 
Stronę rosyjską mają reprezentować m.in. minister transportu Maksim Sokołow, gubernator obwodu smoleńskiego Aleksiej Ostrowskij oraz biskup smoleński Izydor.

Jak będą przebiegać obchody w kraju?

Obchody w Warszawie rozpoczęła o godz. 7.15 msza święta w kaplicy sejmowej. Przed godz. 8 posłowie złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą na Wiejskiej parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. oraz tablicą poświęconą zmarłemu w tej tragedii marszałkowi III kadencji Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu.

Na godz. 8.25 zaplanowano uroczystości przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Będą w nich uczestniczyć rodziny ofiar katastrofy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Obecni mają być m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, ministrowie jej rządu, także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Sejm ma reprezentować wicemarszałek Jerzy Wenderlich (SLD).

Następnie o godz. 11. w Świątyni Opatrzności Bożej w odprawiona zostanie msza święta oraz odbędzie się koncert - fragmenty "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Chóru Mieszanego i Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. W obchodach w Świątyni Opatrzności Bożej ma wziąć udział prezydent Komorowski.

Podjęto kolejny krok w stronę umiędzynarodowienia śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jak dowiedziała się korespondentka RMF FM w Brukseli, eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości złożyli kolejną poprawkę wzywającą do oddania wraku i przeprowadzenia niezależnego śledztwa. czytaj więcej

PiS organizuje własne obchody

Własne obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej organizuje PiS. Rozpoczną się one o godz. 8. mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. Następnie politycy PiS złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim.

Przed godz. 17. ze sceny przed Pałacem Prezydenckim ma przemawiać prezes PiS Jarosław Kaczyński. O godz. 19. odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Stąd wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy Apel Jasnogórski.

(mal)