Media w Stanach Zjednoczonych poświęcają wiele miejsca spekulacjom na temat przyczyn sobotniej katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Wśród nich są hipotezy o presji wywieranej na pilota, aby wylądować na czas.

Dzisiejszy "New York Times", opierając się na materiałach z polskiej prasy, pisze, że piloci prezydenckiego samolotu nie słuchali instrukcji rosyjskich kontrolerów lotu, żeby wylądować na innym lotnisku. Śledztwo może prowadzić do bardziej delikatnej kwestii: czy pilot czuł na sobie presję, aby wylądować, tak żeby polska delegacja nie spóźniła się na sobotnią ceremonię w Lesie Katyńskim - pisze gazeta.

Przypomina za "Dziennikiem" incydent w czasie podróży prezydenta Kaczyńskiego do Gruzji w 2008 r. w czasie jej wojny z Rosją. Pilot samolotu wylądował wtedy w Azerbejdżanie wbrew woli prezydenta ze względu na niebezpieczne warunki w Tbilisi. Kaczyński groził mu potem bliżej nieokreślonymi konsekwencjami. Pilot nie został dyscyplinarnie ukarany.

"NYT" relacjonuje wypowiedzi przedstawicieli rosyjskich o tym, że kontrolerzy lotu na lotnisku w Smoleńsku kilkakrotnie odradzali pilotowi lądowanie. Przytacza też opinię amerykańskiego eksperta, byłego przewodniczącego Krajowego Zarządu Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) Marka V. Rosenkera. Powiedział on, że kilkakrotne podchodzenie do lądowania wskazuje, że ci ludzie rzeczywiście chcieli wypełnić misję za wszelką cenę.