Kończący urzędowanie premier Czech Andrej Babisz zapowiedział skierowanie wniosku do obu izb parlamentu o zgodę na wysłanie 150 żołnierzy do Polski w rejon granicy z Białorusią. Wnioski mają trafić do Izby Poselskiej i Senatu w środę.

Konstytucja Czech przewiduje, że zgodę na wysłanie czeskich żołnierzy za granicę muszą wyrazić obie izby parlamentu. Rząd Babisza chce, aby taki mandat dostało 150 żołnierzy na okres 180 dni.

Czescy żołnierze mają pomagać polskim wojskom i funkcjonariuszom w ochronie granicy, ale nie mają wykonywać zadań bezpośrednio związanych z migrantami - poinformował Babisz.

Wniosek najpierw muszą rozważyć komisje obrony obu izb. Według wcześniejszych, nieoficjalnych informacji na granicę z Białorusią mają pojechać saperzy i logistycy.

We wtorek komisja spraw zagranicznych Izby Poselskiej potępiła wykorzystywanie migrantów przez białoruski reżim w celu destabilizacji Polski, Litwy, Łotwy i całej Unii Europejskiej. Potępiła również działania Rosji, zmierzające do eskalacji napięć na granicach Ukrainy.

Posłowie wezwali rząd do zapewnienia maksymalnego wsparcia dyplomatycznego, materialnego i - w stosownych przypadkach - wojskowego rządowi polskiemu w jego wysiłkach na rzecz ochrony zewnętrznych granic UE.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Od początku roku straż graniczna zanotowała około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.