Od 2024 roku studenci Uniwersytetu w Barcelonie będą musieli odbyć obowiązkowy kurs dotyczący kryzysu klimatycznego. Decyzja zapadła po tym, jak grupa 30 aktywistów przez 7 dni okupowała zabytkowy budynek uczelni.

Protest zorganizowany przez aktywistów klimatycznych z grupy End Fossil Barcelona wsparło około 200 pracowników uczelni.

To oznacza zmianę edukacji uniwersyteckiej i pokazuje ogólną zmianę kulturową. 10 czy 15 lat temu uniwersytet wezwałby w takiej sytuacji policję. Teraz nie można ich (aktywistów - przyp. red.) wyrzucić z uniwersytetu, bo wiemy, że mają rację, a społeczeństwo ich wspiera - powiedział brytyjskiemu dziennikowi "The Guardian" Federico Demaria, profesor ekonomii, który wykłada na uniwersytecie. 

To nie jest kolejny kurs na temat zrównoważonego rozwoju. Łączy społeczne i ekologiczne aspekty kryzysu klimatycznego, które są ze sobą powiązane - podkreślała Lucía Muñoz Sueiro, aktywistka End Fossil Barcelona i doktorantka na Uniwersytecie w Barcelonie. 

Sami aktywiści przyznali jednak, że nie są do końca zadowoleni z finału akcji. Studenci żądali od uniwersytetu przede wszystkim, aby zerwał powiązania z firmami naftowymi i innymi przedsiębiorstwami czerpiącymi zyski z paliw kopalnych.

Nowy obowiązek dla 10 tys. studentów

Obowiązek udziału w kursie od 2024 roku będzie miało około 10 tys. studentów studiów magisterskich i podyplomowych. Według mediów będą to pierwsze takie zajęcia na świecie.

Komitet złożony m.in. z naukowców wyznaczonych przez aktywistów ma spotkać się, aby omówić, co dokładnie ma znaleźć się w kursie. Moduł będzie wart 5 punktów, każdy z nich będzie odpowiadał 25 godzinom nauki - 15 w domu i 10 na uniwersytecie. Łącznie studenci będą musieli spędzić na nauce 125 godzin.   

Uczelnia wskazuje z kolei, że już przy 50 godzinach zajęć dodatkowych będzie musiała zatrudnić dodatkowych pracowników. Instytucja podkreśliła w oświadczeniu, że "jest w pełni zaangażowana w działania na rzecz eliminowania przyczyn katastrofy klimatycznej oraz łagodzenia skutków tego kryzysu".

Uniwersytet zobowiązał się do opracowania programu szkoleniowego dotyczącego problemu zmian klimatu, który obejmie 6 tys. pracowników akademickich.