Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że o jeden tydzień, do 19 kwietnia zostają przedłużone obostrzenia dotyczące walki z pandemią koronawirusa. Chodzi tu o m.in. zamknięcie galerii handlowych, restauracji, punktów usługowych czy kościołów. Szkoły zostaną zamknięte do 26 kwietnia. Przełożone zostają też egzaminy maturalne. Będzie także obowiązywał obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej.

Przedłużamy wszystkie regulacje, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii. Te obostrzenia potwierdzają i pokazują, że działają dobrze - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Na ten moment, o jeden tydzień, do 19 kwietnia, przedłużamy obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług. Dotyczy to też limitu osób w sklepach i kościołach - stwierdził.

Na dwa tygodnie, do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego, a także ruchu kolejowego międzynarodowego. Podtrzymujemy również zamknięcie granic, sanitarne kontrole na granicach i obowiązkową kwarantannę - stwierdził szef rządu.

Dodatkowo premier poinformował o odwołaniu wszystkich imprez masowych do odwołania.

Przełożone zostały także egzaminy ósmoklasisty i egzaminy maturalne. O nowym terminie testów uczniowie zostaną poinformowani najpóźniej na 3 tygodnie przed podejściem do egzaminu.

Po świętach nowy plan

Szef rządu wspomniał też, że po świętach zostaną przedstawione nowe reguły sanitarne. Możliwe, że niektóre obostrzenia będą funkcjonowały jeszcze dłużej. Chcemy po świętach przedstawić bardzo dokładnie przemyślany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej - powiedział Morawiecki. 

Ta nadzieja jest we mnie coraz większa, że świat poprzez te programy gospodarcze, poprzez zbliżające się lato, odpowiednie rygory i obostrzenia będzie w stanie poradzić sobie, i Polska też będzie w stanie poradzić sobie z tą epidemią, rozprzestrzenianiem się koronawirusa - dodał Morawiecki.

Zasiłek opiekuńczy przedłużony

Na kolejne tygodnie zamknięte będą szkoły i przedszkola. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców będzie przedłużony. Chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom, którzy świadczą naukę w trybie zdalnym. Jakość tej nauki coraz bardziej się poprawia - zaznaczył premier.

Dodał też, że w dalszym ciągu granice będą zamknięte. Na najbliższe 20 dni, zgodnie z prawem międzynarodowym, do 3 maja zamknięte będą granice. Obowiązywać będą te zasady jak do tej pory - powiedział.

Za tydzień - obowiązek zasłaniania twarzy

Szef resortu zdrowia poinformował również, że od przyszłego czwartku w przestrzeni publicznej będzie obowiązek zakrywania nosa i ust. Od przyszłego czwartku będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

To jest obowiązek zasłaniania ust i nosa. Nie musi to być maseczka, może to być chustka, szalik - doprecyzował Szumowski.

Ograniczenia obowiązują od 11 kwietnia

Zgodnie z obecnymi rozporządzeniami do soboty 11 kwietnia obowiązuje m.in. zakaz przemieszczania się z wyjątkiem np. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych; zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług.

Przepisy zakazują do 11 kwietnia organizowania zgromadzeń. Obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich. Ten zakaz obowiązuje do odwołania.

Restauracje, bary i kawiarnie mogą prowadzić działalność tylko na wynos i na dowóz. Banki i placówki finansowe - zgodnie z przepisami - pozostają otwarte, krajowy transport cargo oraz autobusy, koleje i samoloty działają normalnie, a sklepy spożywcze (również w galeriach handlowych), drogerie i apteki pozostają otwarte. Obowiązują również ograniczenia liczby klientów m.in. w sklepach, na targach i na poczcie.

Restrykcje w sklepach

Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a od godz. 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować oraz obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich - w tym także dla osób powyżej 65. roku życia. Zamknięte są m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, a usług związanych z tymi placówkami nie można realizować w domach. Zawieszone są zabiegi rehabilitacyjne i masaże.

Przepisuje obejmują także hotele i miejsca noclegowe, które zostają zamknięte i będą mogły funkcjonować tylko wtedy, gdy będą w nich przebywać osoby w kwarantannie, izolacji lub gdy przebywa w nich personel medyczny. Goście, którzy obecnie przebywają w takich obiektach, muszą się wykwaterować do 2 kwietnia.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki, a tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Obowiązkowej kwarantannie domowej są objęci będą wszyscy, którzy mieszkają z osobą na kwarantannie. Zasady te będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia.

Pracodawcy muszą zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom: stanowiska ich pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, a pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.