Lockdown na Mazowszu i w Lubuskiem: rząd zdecydował, że od poniedziałku w obu tych regionach – podobnie jak wcześniej na Warmii i Mazurach oraz od najbliższej soboty na Pomorzu – zaostrzone zostaną koronawirusowe obostrzenia.

Dotychczas - w związku z wysokimi bilansami zakażeń koronawirusem - surowsze obostrzenia ogłoszone zostały w dwóch regionach: od końca lutego obowiązują w Warmińsko-Mazurskiem - i to zaostrzenie przedłużone zostało właśnie do 28 marca - zaś w najbliższą sobotę zaczną obowiązywać w Pomorskiem - również do 28 marca.

Teraz rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował o dołączeniu do tej grupy kolejnych dwóch regionów.

Jak poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, restrykcje zaostrzone zostaną w województwach mazowieckim i lubuskim od 15 marca i na razie na dwa tygodnie: do 28 marca.

Oznacza to, że od najbliższego poniedziałku na Mazowszu i w Lubuskiem zamknięte będą galerie handlowe (z wyjątkiem kilku typów sklepów) i hotele, kina czy teatry oraz baseny i inne obiekty sportowe.

Ponadto w obu tych regionach uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych uczyć się będą w trybie hybrydowym: część uczniów będzie więc mogła uczyć się w szkole - tak jak dzieje się to w innych regionach kraju, nieobjętych dodatkowymi restrykcjami - ale część będzie miała lekcje online. Rozporządzenie w tej sprawie rząd opublikuje - jak zapowiedział Adam Niedzielski - w piątek.

Co dokładnie oznacza zaostrzenie restrykcji?

Zgodnie z decyzją rządu, do 28 marca w tych czterech regionach zamknięte muszą być baseny - z wyjątkiem tych funkcjonujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej - sauny, solaria, łaźnie tureckie i salony odchudzające, a także stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie i inne obiekty sportowe.

Działalność zawiesić muszą hotele - z wyjątkiem hoteli robotniczych i tych, które świadczą usługi dla klientów w podróżach służbowych.

Zamknięte zostają galerie handlowe - z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i budowlanych oraz salonów usługowych - a także teatry i kina, muzea i galerie sztuki oraz kasyna.

Niedzielski: Do mieszkańców Mazowsza i Lubuskiego trafi ponad 25 mln maseczek

Szef resortu zdrowia zapowiedział również na konferencji prasowej, że rząd wyśle do województw mazowieckiego i lubuskiego 25,6 mln maseczek ochronnych: trafią one bezpośrednio do obywateli, a dystrybuowane będą za pośrednictwem samorządów.

Na Mazowsze trafić ma prawie 21,6 mln maseczek, do Lubuskiego natomiast 4 mln.

Wcześniej podobna decyzja podjęta została w odniesieniu do Pomorza oraz Warmii i Mazur.

Na Mazowszu i w Lubuskiem liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców znacząco wyższa niż w skali całego kraju

Adam Niedzielski poinformował także, że w ciągu ostatnich siedmiu dni Mazowieckie i Lubuskie notowały znacząco wyższą liczbę zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców, niż wynosi średnia dla całego kraju. Co więcej, przebiły również pułap odnotowany na Warmii i Mazurach w momencie, gdy na początku marca zaostrzano tam restrykcje.

W skali całego kraju średnia zakażeń z ostatnich 7 dni to mniej więcej 37 zakażonych na 100 tysięcy mieszkańców, na Mazowszu i w Lubuskiem natomiast parametr ten przekroczył 40.

"W województwie mazowieckim odnotowujemy parametr na poziomie mniej więcej 47, w województwie lubuskim to jest trochę poniżej 47" - przekazał Adam Niedzielski.

Zaznaczył również, że najtrudniejsza jest nadal sytuacja na Warmii i Mazurach: ten region notuje ponad 60 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

Drugim w tym zestawieniu województwem jest natomiast - dodał minister zdrowia - Pomorze.