Dalsza przyszłość zależy od nas. Myj ręce! Noś maseczkę! Chroń Seniorów! - zaapelował w środę prezydent Andrzej Duda po konsultacjach nt. aktualnej i spodziewanej sytuacji epidemicznej z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

O przeprowadzonych konsultacjach z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem nt. aktualnej i spodziewanej sytuacji epidemicznej prezydent poinformował w środę po południu na Twitterze.

W najbliższych dniach spodziewane są dalsze wzrosty liczby zakażeń. To wynik zachowań sprzed kilku dni. Dalsza przyszłość też zależy od nas. Myj ręce! Noś maseczkę! Chroń Seniorów! - zaapelował prezydent.

Resort zdrowia podał w środę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 6526 osób. Zmarło też 116 chorych. To najwięcej dobowych zakażeń i zgonów od początku epidemii.

Cała Polska w żółtej strefie i zaostrzone restrykcje

Od 10 października cały kraj został objęty żółtą strefą. Oznacza to między innymi, że w całej Polsce obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji.

Podczas konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, która odbyła się 8 października zostały przedstawione dodatkowe obostrzenia. To między innymi ujednolicony limit osób uczestniczących w imprezach - również rodzinnych. Będzie w nich mogło brać udział maksymalnie 75 osób.

Minister zdrowia zapowiedział dalsze zwiększanie roli m.in. lekarzy rodzinnych w opiece nad pacjentami z koronawirusem.

Rząd zaktualizował też listę czerwonych stref. Obejmują one obecnie 38 powiatów.

Aktualna lista "czerwonych powiatów" będzie pojawiać się, jak dotychczas - w każdy czwartek.

Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. 

Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować: 

  • przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
  • ruch karetek "wymazowych" i transportowych,
  • przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek zwiększy się do 13,5 tys. - czytamy na stronie gov.pl