We wszystkich regionach Francji kontynentalnej przekroczony został poziom alarmu epidemicznego. Ogłosiło to tamtejsze ministerstwo zdrowia, które zaapelowało do obywateli i zagranicznych turystów o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Epidemiolodzy podkreślają, ze czwarta fala epidemii koronawirusa, spowodowana bardzo zaraźliwym wariantem Delta, nabiera we Francji rozpędu.

Komentatorzy podkreślają, że przekroczenie epidemicznego poziomu alarmowego w całym kraju oznacza, że - jak to już wcześniej zapowiedział prezydent Emmanuel Macron - możliwe będzie przywracanie w tych regionach, w których sytuacja jest najbardziej niepokojąca, tak radykalnych obostrzeń jak godzina policyjna. We wszystkich regionach tzw. wskaźnik zapadalności na Covid-19 przekroczył 50 osób na 100 tysięcy.

Specjalistów niepokoi szybkość, z jaka rozprzestrzenia się wariant Delta koronawirusa. Wskaźnik zapadalności na Covid-19 wynosi już w tej chwili w departamencie Nadmorskich Alp na Francuskiej Riwierze blisko 460 osób na 100 tysięcy - co oznacza, że w ciągu zaledwie trzech tygodni wzrósł on tam aż ośmiokrotnie. Przywrócono w związku z tym obowiązek noszenia maseczek na ulicach nadmorskich kurortów Francuskiej Riwiery. Zabronione zostało także organizowanie dzikich dyskotek na plażach i w parkach - zakazano spożywania tam alkoholu i puszczania muzyki z głośników.

Wskaźnik zapadalności na Covid-19 sięgnął np. 607 osób na 100 tysięcy na Korsyce, 596 we Wschodnich Pirenejach i 438 na 100 tysięcy w rejonie Montpellier na południu kraju.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęło ostatecznie w nową ustawę antycovidową. Zawiera ona rozszerzenie certyfikatu sanitarnego i obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia.

156 głosów było za ustawą, 60 przeciw, 14 posłów wstrzymało się od głosu. Wcześniej w niedzielę ustawa przeszła przez Senat, gdzie 195 głosów było za, 129 przeciw, a 17 senatorów wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z ustawą obowiązek szczepień został rozszerzony na pracowników służby zdrowia, strażaków i specjalistów/opiekunów pracujących z osobami starszymi. Certyfikat sanitarny (przepustka zdrowotna, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa) od początku sierpnia będzie także obowiązywał m.in. w kawiarniach i restauracjach.

Od 21 lipca Francuzi muszą okazywać certyfikat sanitarny w miejscach, w których zgromadzi się ponad 50 osób, tj. m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych. Ustawa przewiduje również obowiązkową izolację chorych na Covid-19. 

Opracowanie: