Polski rząd powinien negocjować z Hamasem, a nie z nami - tak zasugerował ambasador Izraela w Polsce dziennikarzowi RMF FM, który zapytał o ewakuację Polaków przebywających wciąż w Strefie Gazy. Polski MSZ zwrócił się do izraelskiego rządu o pomoc w tej sprawie miesiąc temu.

Do ataku Hamasu na Izrael doszło miesiąc temu - 7 października. W trakcie konfliktu zginęło około 1,4 tys. obywateli Izraela i prawdopodobnie ponad 10,5 tys. mieszkańców Strefy Gazy.

"Z Hamasem, a nie z nami"

Z ambasadorem Izraela w Polsce Jaakowem Liwne rozmawiał reporter RMF FM Mateusz Chłystun. Ambasador uczestniczył w otwarciu wystawy w centrum Warszawy, na której zaprezentowano wizerunki ponad 200 izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy.

Ambasador Izraela na pytanie o ewakuację Polaków przebywających wciąż w Strefie Gazy zapewnił, że tłumaczył przedstawicielom polskiego resortu dyplomacji, iż to nie rząd jego kraju jest adresatem skierowanej przed ponad miesiącem prośby.

Odpowiedzialność za uwolnienie ludzi przebywających w Gazie spoczywa jedynie na Hamasie. To jest właściwy adres, pod który polski rząd powinien kierować swoje oczekiwania - powiedział.

Nie rozumiemy, dlaczego rządy na to nie reagują. Wzywamy także polski rząd do bardziej aktywnych działań - dodał.

Rozmowa polskiego ministra spraw zagranicznych z izraelskim szefem dyplomacji

We wtorek wieczorem w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z izraelskim Ministrem Spraw Zagranicznych Eli Cohenem "na temat postępu izraelskiej operacji wojskowej w Gazie będącej odpowiedzią na barbarzyński atak terrorystyczny Hamasu".

"Omówiliśmy sytuację humanitarną w Strefie Gazy w związku z moim udziałem w czwartkowej konferencji w Paryżu. Ponieważ Izrael nie będzie w niej uczestniczył, chciałem poznać punkt widzenia ministra Cohena w tej sprawie" - przekazał szef MSZ.

"Skorzystaliśmy również z okazji, aby omówić sytuację polskich rodzin uwięzionych w Gazie. Jestem wdzięczny ministrowi za osobiste zaangażowanie w zorganizowanie pomocy dla naszych obywateli. Sytuacja ludności cywilnej musi budzić szczególną troskę rządów demokratycznych. Polska i Izrael będą podążać ścieżką współpracy w tej kwestii" - dodał polski minister spraw zagranicznych.

Opracowanie: