Sportowcy Stanów Zjednoczonych po raz siódmy z rzędu wygrali klasyfikację medalową letnich igrzysk olimpijskich. W Tokio zdobyli 113 medali, w tym 39 złotych, 41 srebrnych i 33 brązowe. Polska z 14 - czterema złotymi oraz pięcioma srebrnymi i brązowymi - na 17. miejscu.

Drugą lokatę w tym zestawieniu zajęły Chiny z dorobkiem 38 złotych, 32 srebrnych i 18 brązowych (łącznie 88), a trzecie Japonia - 27-14-17. 58 medali gospodarzy igrzysk to ich najlepszych bilans w historii.

Pod względem łącznej liczby medali trzecie miejsce, za USA i Chinami, zajęli sportowcy rosyjscy, startujący w Tokio pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Ich bilans to 71 miejsc na podium, ale ze względu na 20 na najwyższym stopniu zajęli piątą pozycję w tabeli. Wyprzedzili ich jeszcze Brytyjczycy - 22-21-22.

Łącznie medale zdobyli reprezentanci 93 krajów, w tym aż 65 cieszyło się ze złota.