Bez jednorazowego plastiku, w otoczeniu zieleni, przyjazne dla czworonogów. To centrum wydarzeń 5. edycji BNP Paribas Green Film Festivalu, zlokalizowane na Bulwarze Czerwieńskiego u podnóża Wawelu. Miasteczko festiwalowe, na terenie którego odbywa się największa ekologiczna inicjatywa w Polsce, można odwiedzać od dziś do 21 sierpnia.

Ruszyła 5. edycja BNP Paribas Green Film Festival. Przez 8 dni w Krakowie będzie można zobaczyć polskie i światowe produkcje dotyczące aktualnych problemów środowiskowych. Sercem wydarzeń jest miasteczko festiwalowe, gdzie codziennie od godziny 17:00, aż do późnej nocy wyświetlane będą filmy. 

Filmy, dyskusje i warsztaty

Na terenach zielonego Bulwaru Czerwieńskiego, wśród alejek spacerowych znajdują się dwa kina - główne kino plenerowe z widownią na ponad 200 osób (ul. Smocza), oraz drugie - kameralne w otwartej hali namiotowej (ul. Koletek). 

"Nie ma tu barier architektonicznych utrudniających dostęp do kina osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi" - zapewniają organizatorzy festiwalu.

Na terenie miasteczka festiwalowego odbędą się także dyskusje z twórcami i ekspertami oraz warsztaty edukacyjne. Przychodzić można tu również ze zwierzętami. Dla czworonogów przygotowano miski z wodą i dużo zaciemnionych zakątków.

Plastikowi mówimy NIE

Na terenie miasteczka festiwalowego BNP Paribas Green Film Festivalu zorganizowana została również strefa gastronomiczna wolna od jednorazowego plastiku. Serwowane są niskoemisyjne potrawy na bazie składników roślinnych w naczyniach wielorazowych albo w pełni rozkładalnych np. papierowych.

Na terenie miasteczka działał będzie również Ogólnopolski System Kaucyjny Takie Cup! Gorące napoje będą podawane w kubkach wielokrotnego użytku, które w całości wykonano z materiału nadającego się do recyklingu. Jeden taki kubek może zastąpić nawet 500 papierowych.

Ginące gatunki tematem przewodnim

Musimy zdać sobie sprawę, jaką szkodę wyrządzamy środowisku naszym stylem życia i spróbować go zmienić - mówi Grzegorz Dukielski, organizator festiwalu. Jak dodał, podczas festiwalu będzie można zobaczyć 52 produkcje konkursowe z sześciu kontynentów.

Jak informuje Piotr Biedroń, jeden z organizatorów festiwalu, tematem przewodnim są ginące gatunki. Tracimy bardzo dużo gatunków roślin, zwierząt - mówi.

 

Mamy tak zwane wielkie szóste wymieranie gatunkowe - ostrzega Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy UN GCNP.

Kraków stolicą ekologicznego kina

BNP Paribas Green Film Festival to największy w Polsce festiwal, który pokazuje polskie i światowe produkcje dotyczące aktualnych problemów środowiskowych.

W tym roku do konkursu zgłoszono 801 filmów. Ostatecznie do konkursu zostały zakwalifikowane 52 pozycje.

Twórcy filmów powalczą o nagrody w następujących kategoriach: dokument długometrażowy, dokument krótkometrażowy, reportaż, film animowany, film fabularny, film polski. Publiczność też przyzna swoją nagrodę. Najlepszy film całego festiwalu otrzyma z kolei grand prix, a jego twórcy mogą liczyć na 20 tys. złotych.

Więcej na temat festiwalu przeczytacie na stronie: www.greenfestival.pl.