Macedońska policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych przeciwko kilkuset migrantom, którzy przełamali kordon policyjny po greckiej stronie przejścia w Idomeni, a następnie wyłamali bramę na pobliskim kolejowym przejściu granicznym.

Gaz łzawiący przeciwko migrantom na granicy grecko-macedońskiej (zdj. ilustracyjne) /HARIS IORDANIDIS /PAP/EPA

Około 500 demonstrantów wykrzykiwało "Otworzyć granicę" i "Chcemy jechać do Serbii!". Niektórzy obrzucali kamieniami macedońską policję, która odpowiedziała gazem łzawiącym i grantami hukowymi. Wówczas migranci wycofali się.

Według obecnych na miejscu przedstawicieli organizacji Lekarze Świata "co najmniej 30 osób, w tym wiele dzieci, zwróciło się o pomoc" w związku z problemami z oddychaniem wywołanymi przez gaz łzawiący.

Sytuacja na przejściu granicznymi w Idomeni po greckiej stronie jest bardzo napięta. W poniedziałek, według różnych źródeł, utknęło tam od 6 tys. do 8 tys. ludzi. Od godz. 23 w niedzielę do godz. 4 w poniedziałek do Macedonii wpuszczono około 300 migrantów, głównie Irakijczyków i Syryjczyków. Następnie przejście zamknięto. Przed południem do Macedonii wpuszczono ok. 50 osób, ale po starciach ponownie zamknięto przejście.

W niedzielę macedońskie władze nie wpuściły do kraju prawie nikogo, podczas gdy dzień wcześniej było to 300 Irakijczyków i Syryjczyków.

(j.)