Przed wyborami niektórzy politycy "młodnieją" i "pięknieją" - zwłaszcza na kampanijnych billboardach. Czy to uczciwe wobec wyborców? Politycy zaskoczyli Cię swoim wyglądem na billboardach? Podziel się z nami. Wysyłajcie zdjęcia billboardów na fakty@rmf.fm.

Na przykład w Trójmieście na wielkich billboardach podziwiać można Annę Fotygę. Jednak gdyby nie jej nazwisko umieszczone tuż obok zdjęcia, niektórzy mogliby nie poznać byłej szefowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Taka młoda, uśmiechnięta. W rzeczywistości tak nie wygląda - mówi młoda mieszkanka Sopotu. Jest podrobiona. Nie podoba mi się, bo nie jest naturalna. Wygląda, gdzieś na czterdziestkę, góra! - ocenia kolejna z pytanych przez nas pań. Chyba wzięli jej zdjęcia sprzed lat - śmieje się starszy mężczyzna, czekający na autobus na przystanku przy głównej ulicy Sopotu. Ona wyglądała całkiem inaczej! Szok. Dobra reklama młodości. Raczej reklama kremów lub specjalisty od chirurgii plastycznej - spierają się dwie kobiety, które nasz reporter pytał o billboard. 

O ocenę billboardu poprosiliśmy eksperta. Jego zdaniem autor przesadził z retuszem. Nie mamy dokładnego porównania. Nie mamy oryginału zdjęcia, widzimy już tylko efekt po obróbce komputerowej. Jednak z całą pewnością możemy stwierdzić, że zostały usunięte takie detale jak cienie pod oczami, zmarszczki. Została wygładzona skóra, usunięto wszelkie jej mankamenty. Takie zabiegi stosuje się, ale trzeba uważać, bo można narazić fotografowaną osobę na śmieszność. W pewnych sytuacjach, przy fotografowaniu osób młodych ,może to pozostać niezauważalne. W tym przypadku każdy może znaleźć w internecie zdjęcie - i to niejedno - osoby, którą tu widzimy i porównać do tego, które widzimy tutaj na billboardzie - mówi Dariusz Proniewicz, który zawodowo zajmuje się fotografią i obróbką zdjęć.

Takie zabiegi są nieuczciwe. Każdy polityk powinien pokazywać się takim jakim jest naprawdę. To często są osoby, które już pewien wiek osiągnęły i powinny się starzeć z godnością, tak jak każdy z nas - komentują mieszkańcy Sopotu.

Tusk na plakatach wygląda młodziej

Na plakatach wyborczych nie tylko Anna Fotyga wygląda młodziej. Wystarczy popatrzeć na poniższe przykłady: billboardy z premierem Donaldem Tuskiem i kandydatem PiS do europarlamentu - Zdzisławem Krasnodębskim.

Czekamy na Wasze zdjęcia i przykłady polityków, którzy doświadczyli cudu kampanii wyborczej - przesyłajcie je na adres fakty@rmf.fm. Na pewno powiemy o nich w Faktach, polityczną galerię wiecznie młodych stworzymy też na RMF 24.

Zdzisław Krasnodębski

Joanna Senyszyn

Róża Thun

Julia Holak

Zofia Ławrynowicz

Anna Zalewska