Nie żyje przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden. Amerykanie zabili go w Pakistanie. W USA zapanowała euforia, ale władze ostrzegają przed atakami po śmierci terrorysty.

Osama bin Laden zabity

Nie żyje człowiek odpowiedzialny za zamachy z 11 września

Poniedziałek, 2 maja 2011 (13:05)

Najbardziej poszukiwany terrorysta na świecie Osama bin Laden, został zabity pod Islamabadem. Saudyjczyk, po tym jak przyznał się do zorganizowania zamachu na WTC, ukrywał się przez prawie 10 lat. Rano czasu polskiego został zastrzelony przez siły amerykańskie w Pakistanie.

Osama bin Laden urodził się w 1957 r. w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie. Był dwunastym dzieckiem spośród 58 potomków swego ojca Mohammada bin Ladena, magnata budowlanego. Studiował inżynierię lądową i handel na uniwersytecie Króla Abdula Aziza w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Tam związał się w 1973 r. z ugrupowaniami islamistycznymi.

Według przyjaciół z tamtych czasów Osama był bardzo religijnym i powściągliwym mężczyzną. Pilnie studiował teksty muzułmańskiej doktryny religijno-politycznej, głoszącej powrót do pierwotnej czystości islamu.

W latach osiemdziesiątych terrorysta walczył z radziecką armią w szeregach mudżahedinów afgańskich, wspieranych wówczas także finansowo przez amerykańską CIA. Wojnę w Afganistanie zakończył jako dowódca oddziałów Arabów, wspierających afgańskich bojowników islamskich. W 1988 r. założył Al-Kaidę, która po pewnym czasie stworzyła swoje komórki na całym świecie.

Pierwszy raz bin Laden wystąpił przeciwko USA po zaangażowaniu się Amerykanów w wojnie przeciwko Irakowi po napaści tego kraju na Kuwejt w 1990 r. Obecność amerykańskich żołnierzy na tych ziemiach uznał za zbezczeszczenie świętych ziem muzułmanów. Oskarżył także Amerykanów winą za cierpienia narodu palestyńskiego. Po wojnie w Zatoce Perskiej Waszyngton wyznaczył za głowę bin Ladena nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów.

W 1992 r. władze Arabii Saudyjskiej odebrały Osamie paszport ponieważ były zaniepokojone tym, że wspiera on saudyjską opozycję. Bin Laden przeniósł się do Sudanu. Wywiad amerykański zaczął podejrzewać go o finansowanie obozów szkoleniowych dla terrorystów. W 1994 r. po tym jak Osama ogłosił "fatwy" potępiające Stany Zjednoczone i saudyjską rodzinę królewską odebrano mu także saudyjskie obywatelstwo.

W 1996 r. bin Laden wraz z całym dobytkiem i ludźmi udał się do Afganistanu skąd kierował antyamerykańskimi akcjami terrorystów na świecie. To właśnie jego bojówki zorganizować miały w 1998 r. dwa wielkie zamachy na ambasady USA w Kenii i Tanzanii. Zginęły w nich 224 osoby. Po atakach Stany Zjednoczone przeprowadziły naloty nad domniemaną siedzibą bin Ladena w Afganistanie. Sam bin Laden jednak nie ucierpiał w ataku. Waszyngton wyznaczył za jego głowę kolejną nagrodę 25 milionów dolarów, a później 50 mln USD.

Wreszcie bin Laden wziął na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie bezprecedensowego ataku terrorystycznego 11 września 2001 r. w USA i śmierć prawie 3000 Amerykanów, którzy zginęli pod gruzami nowojorskiego World Trade Centre, Pentagonu i na pokładach czterech porwanych przez terrorystów-samobójców samolotów pasażerskich.

Przez 10 lat po ataku 11 września wojska USA bezskutecznie poszukiwały bin Ladena. Według początkowych doniesień, miał on przebywać w Afganistanie w rejonie Tora Bora przy granicy z Pakistanem. Potem administracja USA wielokrotnie powtarzała, że nie wiadomo, gdzie jest terrorysta.

2 maja 2011 został zastrzelony przez siły amerykańskie na terenie Pakistanu.

RMF24/PAP
Radio Muzyka Fakty