Na ulice Krakowa wyjadą dodatkowe linie tramwajowe i autobusowe. Będą zmiany organizacji ruchu przy największych cmentarzach, jest też apel o zachowanie ostrożności i bezpieczeństwa.

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem m.in. przedstawicieli władz miasta i jego jednostek, a także policji.

"To okres mobilizacji"

Już od soboty 28 października do 2 listopada obowiązywać będą zmiany w kursowaniu niektórych linii komunikacji publicznej, pojawią się też dodatkowe, którymi będzie można dojechać w rejon nekropolii. Będą one oznaczone symbolem znicza, a ich numer będzie zaczynać się od cyfry "8". Pojawi się w sumie 8 dodatkowych specjalnych linii tramwajowych i aż 28 dodatkowych linii autobusowych.

To okres mobilizacji - mówił podczas konferencji prasowej Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK. Jak podkreśla, "te największe wzmocnienia przygotowane zostały na 1 listopada i wtedy też pojawi się najwięcej linii dodatkowych, zarówno tramwajowych i autobusowych".

Część zwykłych linii także kursować będzie częściej, szczególnie tych w okolicach cmentarzy. W tym roku cmentarz Grębałów musimy obsłużyć liniami autobusowymi, w związku z budową trasy S7, tramwaje dojeżdżają tylko do przystanku Wańkowicza - dojazd bezpośrednio będzie się odbywał tylko autobusami. Tradycyjne najwięcej kursów będzie jeździć do dwóch największych cmentarzy czyli właśnie Grębałowskiego i cmentarza Prądnik Czerwony. Apelujemy przede wszystkim o korzystanie z komunikacji i miejskiej - mówi rzecznik MPK.

Będą zmienione godziny otwarcia cmentarzy i więcej zniczodzielni

W Krakowie funkcjonuje 13 cmentarzy komunalnych. Na wszystkich wprowadzone zostaną zmiany godzin otwarcia - przekazała podczas konferencji prasowej Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie (ZCK).

Już od poniedziałku 23 października wydłużyliśmy godziny otwarcia cmentarzy z godz. 18 do 20. 31 października i 2 listopada cmentarze będą otwarte do godz. 22, a 1 listopada cmentarze nie będą zamykane o żadnej określonej godzinie - mówi Patrycja Ćwikła.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą wyszukiwarką grobów, co zdecydowanie ułatwi poruszanie się po nekropoliach i znalezienie grobów. Wpisując imię i nazwisko osoby, można wyszukać jej grób, a mapka pokaże drogę do kwatery. Będą także mapki, na których zaznaczone będą najważniejsze punkty, czyli kontenery na śmieci, punkty wypożyczania narządzie ogrodniczych czy zniczodzielnie (są to specjalnie zamontowane regały, na których można zostawić niepotrzebne, ale kompletne i nieuszkodzone znicze - red.). Apelujemy o ostrożność, jest duża liczba organizacji kwestujących, musimy się upewnić, że nie są to oszuści, każdy wolontariusz powinien mieć identyfikator - powiedziała przedstawicielka Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

ZCK apeluje o rozwagę w kwestii dekoracji grobów. Ważna jest ekologia, bo nie liczba zniczy i dekoracji jest najważniejsza - pamiętajmy, że możemy skorzystać zawsze ze zniczodzielni, ich w tym roku będzie więcej, tam można będzie pobrać znicze i tylko będzie trzeba dokupić wkład - podkreśliła Patrycja Ćwikła.

Do większości cmentarzy nie odejdziemy autem

Przy większości cmentarzy obwiązywać będą znaczne zmiany organizacji ruchu szczególnie 31 października i 1 listopada. Do większości nekropolii nie będzie się dało dojechać autem.

Zwracać będzie trzeba szczególnie uwagę na dodatkowe znaki, będą zakazy zatrzymywania się w określone dni i w określonych godzinach, wszystko będzie pod nadzorem policji, która na bieżąco będzie mogła wprowadzać zmiany. Prosimy o korzystanie z komunikacji miejskiej, ruch samochodowy, będzie wyłączony przed wejściami do największych nekropoli, pierwsze zmiany będą obowiązywać już od 28 października przy cmentarzu Rakowickim - mówił w trakcie wtorkowej konferencji prasowej Michał Mikołajczyk, dyrektor Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu Urzędu Miasta Krakowa.

Akcja "Znicz"

Jak podkreślali obecni na konferencji prasowej policjanci, którzy będą kierować ruchem i pilnować bezpieczeństwa, "to nie będzie dla nas nowość".

Apeluję do wszystkich kierowców, w związku z dużą liczbą remontów w Krakowie - ruch i tak już jest utrudniony i te zatory drogowe mogą być bardzo duże, korzystajmy z komunikacji miejskiej. Będziemy zwracać uwagę na płynność ruchu. Pamiętajmy o trzeźwości i noga z gazu - mówi podinsp. Tomasz Jemczura, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Meleksy na cmentarzach

W konferencji prasowej uczestniczył również wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Apelujemy o rozwagę i korzystanie z transportu publicznego - mówił. Jak podkreślił, "co roku jest ogromna liczba osób odwiedzjących cmentarze i wielu sprzedających przed nekropoliami".

Stwarzamy warunki dla osób z niepełnosprawności - na głównych cmentarzach będzie można wypożyczyć wózki inwalidzkie, będą także meleksy dla osób powyżej 75. roku życia. Ja rozumiem, że to wywołuje zniecierpliwienie, iż nagle na alejkę wjeżdżać będzie meleks, ale pamiętajmy, że to często osoby schorowane, w podeszłym wieku, dla których poruszanie się w takim tłumie może być dezorientujące -  dodał Kulig.

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu drogowego oraz w kursowaniu komunikacji publicznej znajdziecie TUTAJ.