Rozmowy z osobami, które znały papieża, z duchownymi, którzy pracowali z Janem Pawłem II i z pielgrzymami, którzy przyjechali do Watykanu na wielkie święto, jakim jest kanonizacja papieża-Polaka. W RMF FM rusza specjalne, satelitarne studio z okazji wyniesienia Karola Wojtyły na ołtarze. Nasi specjalni wysłannicy Barbara Zielińska, Tomasz Staniszewski i Mariusz Piekarski relacjonują dla Was to, co dzieje się w Watykanie.

19:00 To już pewne - pielgrzymka turystów zza naszej wschodniej granicy nie dotrze do Watykanu, na uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II i Jana XXIII. Około 200 osób od popołudnia czekało na wyjazd na placu przed katedrą w Częstochowie. Wczoraj dowiedzieli się, że nie ma dla nich pociągu.

17:40 Nasza wysłanniczka do Watykanu Barbara Zielińska spotkała Polki z Nowego Jorku. Za oceanem mieszkają już od 30 lat - ale nie miały żadnych wątpliwości, by przyjechać do Rzymu i być tam w tym szczególnym dla wszystkich Polaków dniu.

Posłuchaj relacji

17:19 Ks. Dariusz Raś proboszcz Bazyliki Mariackiej, dawny sekretarz księdza kardynała Stanisława Dziwisza: Udział w nabożeństwie kanonizacyjnym weźmie 150 kardynałów, będzie 1500 księży, 6 tys. księży towarzyszących. Nadal niepewna jest obecność na uroczystości papieża seniora, czyli Benedykta XVI.

Posłuchaj rozmowy z ks. Dariuszem Rasiem

17:08 Na każdym kroku oferowane są pamiątki związane z kanonizacją. M.in. magnesy, kubki, obrazki z podobiznami papieży, różańce w okolicznościowych pudełkach - wszystko, co sprzedawane jest przy takich okazjach. Niektórzy sprzedawcy pakują towar w specjalne reklamówki - z jednej strony, podobizna Jana XXIII, z drugiej - Jana Pawła II.

16:52 Pogoda w Rzymie na razie sprzyja pielgrzymom, ale narastający tłok coraz bardziej daje się we znaki. Część przyjezdnych czuje się zagubiona, tym bardziej, że w pobliżu Watykanu wprowadzono ograniczenia w ruchu i panuje lekki chaos.

16:37 Plac św. Piotra dzisiaj i jutro w nocy będzie zamknięty. Po to, by nie nocowali tu pielgrzymi - można to zrobić kilka metrów stąd - w bocznych uliczkach.

16:00 Kilkuset tysięczny tłum ze wszystkich stron świata wypełnia plac świętego Piotra w Watykanie. Na dwa dni przed kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII do wiecznego miasta przyjeżdżają i wierni i turyści. Słychać język polski, widać biało-czerwone flagi, biało-czerwone szaliki i kapelusze. Część polskich pielgrzymów chce jeszcze przed kanonizacją odwiedzić grób naszego papieża.

Posłuchaj relacji Barbary Zielińskiej

15:00 Na dwa dni przed kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII burmistrz Rzymu Ignazio Marino powiedział, że należy oczekiwać przybycia od 800 tysięcy do 1 miliona pielgrzymów. Do tej pory przyjęto zgłoszenia od ponad 1000 autokarów.

W Watykanie są nasi dziennikarze Barbara Zielińska i Tomasz Staniszewski. Posłuchaj, co dzieje się na głównej ulicy prowadzącej do Watykanu.

Według najnowszych informacji przekazanych przez burmistrza spośród ponad tysiąca autokarów, których przyjazd oficjalnie zgłoszono władzom Wiecznego Miasta, połowa przyjedzie z różnych rejonów Włoch. 30 procent to autobusy z Polski, a 20 procent - z innych krajów.