Co najmniej 5 tys. Portugalczyków weźmie udział w niedzielnej beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie, szacuje Konferencja Episkopatu Portugalii. Będą obecni m.in. minister spraw zagranicznych tego kraju i kilkudziesięciu katolickich hierarchów.

Według ks. Manuela Morujao, rzecznika prasowego Konferencji, inicjatywa udziału w beatyfikacji Jana Pawła II narodziła się oddolnie w wielu parafiach, stowarzyszeniach oraz ruchach katolickich na terenie całego kraju. Episkopat nie angażował się w propagowanie tych wyjazdów. Liczny udział wiernych w pielgrzymce do Rzymu był spontaniczny, co dowodzi, że polski papież jest niezwykle bliski sercom Portugalczyków - powiedział ks. Morujao.

Paulo Brehm z Portugalskiego Stowarzyszenia Firm Turystycznych potwierdził, że na Placu św. Piotra w Watykanie może pojawić się kilka tysięcy Portugalczyków. Odnotowaliśmy w ostatnim czasie duże zainteresowanie wyjazdami na pierwszy majowy weekend do Włoch. Wiele z nich może mieć związek z beatyfikacją polskiego papieża. Gdyby nie kryzys, który doskwiera Portugalczykom, ich udział w niedzielnych uroczystościach byłby z pewnością większy - dodał.

W niedzielnej beatyfikacji Jana Pawła II udział weźmie minister spraw zagranicznych Portugalii Luis Amado a także kilkudziesięciu katolickich hierarchów portugalskich, w tym m.in. patriarcha Lizbony kardynał Jose Policarpo, arcybiskup Bragi Jorge Ortiga oraz biskup diecezji Fatima-Leiria Antonio Marto.

"Mamy znajomego, który został ogłoszony błogosławionym"

Z kolei biskup diecezji Setubal, Gilberto Reis, wezwał portugalskich katolików do oglądania transmisji z beatyfikacji Jana Pawła II oraz reportaży telewizyjnych dotyczących życia papieża. Także w ten sposób można zachować łączność z modlącymi się w Rzymie. Warto przypomnieć sobie, jak kiedyś wspólnie modliliśmy się z Janem Pawłem II podczas jego wizyt w naszym kraju. Dziś możemy powiedzieć: mamy znajomego, który został ogłoszony błogosławionym - stwierdził bp Reis.

W sobotni wieczór w Fatimie rozpocznie się modlitewne czuwanie w związku z beatyfikacją Jana Pawła II. Odmawiany w jego trakcie różaniec stanowić będzie część międzynarodowego telemostu, który połączy pięć skanktuariów na świecie z uczestnikami czuwania modlitewnego w rzymskim Circus Maximus.