"Ze wszystkich znaków na niebie i ziemi wynika, że prezydent podpisze ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, ale to jego decyzja" - mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Zofia Romaszewska. Doradczyni Andrzeja Dudy ujawniła reporterowi RMF FM, że kancelaria prezydenta przygotowuje kolejne projekty ustaw, które mają zreformować wymiar sprawiedliwości. "Począwszy od kodeksu wykroczeń, skończywszy na kodeksach postępowania cywilnego, karnego. Taki zespół już formujemy, pan prezydent będzie zgłaszał takie inicjatywy" - mówi Romaszewska.

Zofia Romaszewska w rozmowie w RMF FM odniosła się do apeli do prezydenta o zawetowanie ustaw. Ten autorstwa prof. Adama Strzembosza nazywa "nieprzyzwoitym szantażowaniem". W ten sposób doradczyni prezydenta odnosi się do słów, w których profesor mówi, że Andrzej Duda "Przejdzie do kart historii albo jako człowiek, który stanął w obronie konstytucji, (...) albo znajdzie się na kartach historii jako pierwszy prezydent w wolnej Polsce, który pozwolił na złamanie konstytucji w wielu miejscach i sam się do tego przyczynił".

Zofia Romaszewska twierdzi również, że krytyka ustaw sądowych na arenie międzynarodowej wynika z naruszenia interesów zagranicznych korporacji.

Gowin: Jestem przekonany, że prezydent podpisze ustawy o SN i KRS

Pewny tego, że prezydent podpisze nową ustawę o SN i KRS, jest wicepremier Jarosław Gowin. 

Ja sobie nie wyobrażam, żeby prezydent zawetował ustawy, które wyszły spod jego pióra, dlatego że zmiany wprowadzone na etapie prac parlamentarnych, a konkretnie w Sejmie, to były zmiany czysto legislacyjne, nie zmieniające w żadne sposób któregokolwiek z istotnych filarów projektów prezydenckich - powiedział Gowin w poniedziałek dziennikarzom w Lublinie. Jestem przekonany, że pan prezydent pod tymi projektami złoży swój podpis - dodał wicepremier.

Co wprowadzają nowelizacje?

Przypomnijmy, że zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym zatwierdzone zostały przez Senat bez poprawek w piątek. 

Nowelizacja o KRS wprowadza m.in. wybór 15 członków KRS - sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Ustawa o SN wprowadza m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

(m)