Kobieta z Giżycka zakażona bakterią EHEC rano została przewieziona do kliniki chorób zakaźnych w Warszawie. Stan 68-latki pogorszył się. To trzeci w Polsce potwierdzony przypadek zakażenia szczepem bakterii , który wywołał epidemię w Niemczech.

Ordynator oddziału zakaźnego giżyckiego szpitala Anna Lachowicz-Wawrzyniak poinformowała, że powodem były pogarszające się wyniki badań. Ze względów bezpieczeństwa pacjentka zostanie umieszczona w specjalistycznej placówce, mającej większe możliwości diagnostyki - powiedziała ordynator.

W poniedziałek służby sanitarne oficjalnie potwierdziły, że 68-letnia kobieta jest zakażona bakterią E.coli o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech. Wcześniej ten sam szczep bakterii wykryto u siedmiolatka z Giżycka i 29-letniej kobiety, hospitalizowanej w Szczecinie. Kilkanaście innych osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym i czeka na wyniki badań.

68-letnia mieszkanka Giżycka opiekowała się młodszym bratem siedmioletniego chłopca, który ma objawy zespołu hemolityczno-mocznicowego i od ponad tygodnia leży w jednym z warszawskich szpitali. Najprawdopodobniej powodem choroby dziecka było wtórne zakażenie od ojca, który wrócił z Niemiec.